Mazurek wielkanocny, zarówno ten bardzo słodki jak i dietetyczny mazurek, to ciasto, bez którego trudno wyobrazić sobie kanon świątecznych wypieków. Podobnie jak inne symbole wielkanocne, także mazurek nie bez powodu pojawia się na suto zastawionym stole.
Jaką symbolikę ma mazurek wielkanocny?
Mazurek wielkanocny, tak jak inne potrawy wielkanocne, ma swoją symbolikę. Jest nagrodą za wytrwałość w okresie wielkiego postu, kiedy powstrzymywano się od jedzenia mięsa i deserów.
Choć dziś nie przywiązuje się do niego aż tak dużej wagi, kiedyś wielki post był okresem wielkich wyrzeczeń. Mazurek wielkanocny, jako ciasto słodkie i bogato zdobione, miał pokazać, że kończy się czas postu, a zaczyna czas świętowania.
Mazurek wielkanocny jest zatem symbolem zakończenia 40-dniowego postu. Dawniej jego przygotowaniu towarzyszyły specjalne rytuały - dziś po prostu staramy się ozdobić je najpiękniej, jak potrafimy.
Mazurek wielkanocny - historia wypieku
Mimo że od dawna uważamy mazurka za nasz narodowy wypiek, w rzeczywistości przepis na to ciasto przywędrował z Turcji. W polskiej tradycji zakorzenił się na stałe w XVII wieku.
Swoją polską nazwę najprawdopodobniej zawdzięcza „mazurowi” - dawniej mianem tym określano mieszkańców Mazowsza. To właśnie na Mazowszu wypiek ten cieszył się największą popularnością. Dziś mazurki wielkanocne pojawiają się na stołach w całym kraju.
Mazurka wielkanocnego można przygotować z dowolnego rodzaju ciasta, najczęściej robi się go na cieście kruchym. Mazurek jest niski - zwykle jego wysokość nie przekracza 4 cm. Jego znakiem rozpoznawczym są bogate zdobienia.
Dowiedz się więcej o Wielkanocy:
Symbolika jajka wielkanocnego - co symbolizuje jajko?
Baranek wielkanocny - symbol płodności i pokonania zła
Zwyczaje wielkanocne w Polsce - tradycje wielkanocne w różnych regionach