Wielkanocne tradycje dla dzieci w formie zabawy

Jak zainteresować dzieci świętami wielkanocnymi? Jak włączyć nasze pociechy w klimat i tradycje Wielkanocy? Czasami mierząc się z natłokiem obowiązków przygotowania często odkładamy na ostatnią chwilę. Zapominamy o wprowadzeniu naszych dzieci w ten świąteczny czas. A może jednak warto? Podpowiadamy jak to zrobić.
/ 27.03.2013 13:03

Chcąc zaangażować dzieci w wielkanocne przygotowania, warto zrobić to w formie zabawy. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zlećmy im stworzenie świątecznych aranżacji, które nie tylko zajmą nasze pociechy i sprawią im wiele frajdy. Jednocześnie będzie to świetna okazja do tego, aby zachęcić je do kreatywnej zabawy, a jej efekty zaprezentować na wielkanocnym stole lub podarować dziadkom w formie zajączka-niespodzianki.

Włączając dzieci w przygotowania, nie tylko przekazujemy im świąteczne zwyczaje, ale przy ich udziale tworzymy też własne, unikatowe tradycje rodzinne. Z pewnością najmłodsze pokolenie będzie je bardzo miło wspominać i kontynuować w przyszłości – mówi psycholog Ewa Mąka.

Zobacz też: Kwiaty na Wielkanoc - inspiracje

Jajko symbolem świąt

Symbolem świąt wielkanocnych jest oczywiście jajko. Zgodnie z tradycją przypomina o zmartwychwstaniu i nadziei na życie wieczne. Dlatego dominuje w wielkanocnych potrawach, jest podstawowym składnikiem święconki i świątecznych dekoracji. W zależności od sposobu przyozdabiania różnie je nazywamy, np. pisankami, kraszankami, oklejankami, nalepiankami i ażurkami. Można je malować barwnikiem spożywczym, gotować w wywarze z warzyw, ozdobić woskiem lub innymi artykułami plastycznymi. Przy wyborze wzorów czy kolorów pozostawmy dzieciom pełną swobodę.

Dziewczyna z pisankami

Zadbajmy jednak o to, aby przybory, których będą używały były bezpieczne, to znaczy nie zawierały szkodliwych dla skóry substancji – przestrzega Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus. Warto pamiętać, że inne dekoracje niż farbki spożywcze sprawią, że jajko nie będzie nadawać się już do jedzenia.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnie ozdabianych jaj jest stworzenie pisanek w kształcie zwierząt dominujących w wielkanocnej symbolice. W tym celu wykorzystajmy technikę wydmuszki, czyli zróbmy dwa niewielkie otwory w skorupce, aby usunąć zawartość wnętrza. Następnie zewnętrznej części możemy nadać kolor za pomocą np. plasteliny, farb plakatowych, flamastrów lub werniksu. Jeśli chcemy stworzyć wielkanocnego króliczka, powinniśmy użyć do tego szarego lub brązowego koloru. Łapki, pyszczek, oczy i inne dodatki możemy wykonać z plasteliny, a wąsy np. ze słomy lub papieru.

Zobacz też: Lampa w kształcie wielkanocnego jaja - krok po kroku

Wiosenne aranżacje stołu

Na wielkanocnych stołach od lat króluje pieprzyca siewna, potocznie nazywana rzeżuchą. W ładnej paterze i z odpowiednimi dodatkami stanowi też częsty element dekoracji. Coraz popularniejsze staje się także wykorzystywanie wiosennych kwiatów doniczkowych, takich jak: krokusy, szafirki, hiacynty, narcyzy czy fiołki. Doniczki umieśćmy w koszyczkach i przyozdóbmy mchem florystycznym. Przystrajając je, możemy wykorzystać naturalne akcenty: piórka, rafię, bukszpan, gałązki wierzby oraz świeczki w wiosennych barwach.

Aby tradycja była zachowana, zarówno w koszyczku, jak i na stole powinien znaleźć się baranek. Tym razem zrezygnujmy z tego kupionego, wykonanego z lukru i dajmy wykazać się najmłodszym. W zależności od wieku i umiejętności naszych pociech, do jego zrobienia możemy użyć ciastoliny lub masy papierowej.

Dziecko w kitkach z pisankami

Zobacz też: Wielkanocny wazon z kokosa - krok po kroku

W przypadku tej drugiej, po wyschnięciu można ją dodatkowo ozdobić, a kolor utrwalić za pomocą werniksu, który jednocześnie nada im połysk – podpowiada Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus. Dodatkowo możemy wykonać figurki zajączków, kurczaczków czy króliczków z gliny rzeźbiarskiej. – Ten rodzaj masy do modelowania jest plastyczny, a więc nie sprawi trudności w formowaniu różnych kształtów i wyschnie w naturalny sposób na powietrzu – dodaje.

Gotowe figurki należy pomalować odpowiednim kolorem dobrze kryjącej farby, najlepiej plastikowej na bazie wody i lateksu. Wówczas istnieje możliwość użycia różnych kolorów do pokrycia detali. Przygotowane figurki można również poustawiać na komodach i parapetach, aby w całym domu zapanował wyjątkowy klimat i  świąteczna atmosfera.

Zobacz też: Wielkanocne wesele - inspiracje

Źródło: Materiały prasowe inplusPR

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)