Jak posiać rzeżuchę fot. Fotolia

Jak posiać rzeżuchę? Wyhoduj piękną rzeżuchę na wielkanocny stół

Jak posiać rzeżuchę? Potrzebujesz waty albo ligniny, którą musisz obficie zwilżyć wodą. Na niej rozsyp równomiernie nasionka rzeżuchy. Pierwsze kiełki zobaczysz już nawet po 2-3 dniach.
Weronika Kwaśniak / 24.02.2020 04:31
Jak posiać rzeżuchę fot. Fotolia

Zwyczaj wysiewania rzeżuchy na Wielkanoc, datuje się w Polsce aż od czasów... Władysława Jagiełły. W Europie poznano ją dzięki Rzymianom. Rzeżucha jest symbolem odradzającego się życia i sił witalnych.

Rzeżucha zawiera witaminę C, A, B1, sole mineralne, olejki eteryczne. Warto dodawać ją do kanapek albo sałatek. Charakterystyczny, ostrawy posmak świetnie podkręci całość potrawy. Ale to nie są wcale jedyne zalety rzeżuchy - wysiana do dekoracyjnych naczyń będzie ozdobą wnętrza, zarówno podczas świąt wielkanocnych, jak i innych wiosennych dni.

Jak posiać rzeżuchę?

Najlepiej wysiać rzeżuchę na zwilżoną watę. Potrzebne ci będą:

  • opakowanie lub dwa nasion rzeżuchy (ok. 2 zł za torebkę),
  • wata lub lignina,
  • woda,
  • płaskie naczynie.

  1. Do naczynia włóż watę lub ligninę, możesz też rozłożyć ją na płaskim talerzu albo obłożyć nią zewnętrzną stronę salaterki (wówczas rzeżucha będzie przypominać zieloną górkę).
  2. Zwilż watę wodą.
  3. Rozsyp nasiona rzeżuchy. Postaraj się zrobić to w miarę równomiernie, by nie było „łysych” miejsc i żadnych prześwitów. Spryskaj je wodą.
  4. Przez cały okres uprawy rzeżuchy (a trwa to około 1,5 tygodnia) podlewaj ją wodą (trzeba to robić codziennie, bardzo ważna jest tu regularność).
  5. Pierwsze nasiona kiełkują już po 2-3 dniach. Rzeżucha wyrośnie szybciej, jeśli postawisz ją w słonecznym, ciepłym miejscu. Po ok. 10 dniach można już ścinać rzeżuchę i jeść.

Właściwości rzeżuchy

Warto wiedzieć, że włączenie rzeżuchy do codziennego menu, może mieć dobroczynny wpływ na cały organizm. Rzeżucha wzmacnia włosy i paznokcie, poprawia kondycję cery, łagodzi dolegliwości reumatyczne, reguluje pracę tarczycy i trzustki, a także przyspiesza trawienie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.03.2009 na zlecenie Edipresse

Zobacz więcej wielkanocnych inspiracji: