Ćwiczenia logopedyczne na Wielkanoc

Ćwiczenia logopedyczne na Wielkanoc

Ćwiczenia logopedyczne mogą dotyczyć także świąt. Zróbmy przedświąteczne porządki w buzi! Pobawmy się z dziećmi według scenariusza zabaw logopedycznych, kształtujących prawidłową wymowę, usprawniających koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową oraz przekazujących wiedzę na temat wielkanocnych zwyczajów.
/ 28.06.2011 10:02
Ćwiczenia logopedyczne na Wielkanoc

1. Rozmowa na temat świąt

Dzieci siedzą w półkolu. Prowadzący demonstruje po kolei: palmę, koszyczek z pokarmami, pisanki i kieruje rozmową o zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi (życzenia świąteczne, święcenie palm i pokarmów, śniadanie wielkanocne, dzielenie się jajkiem, śmigus-dyngus).

2. Przedświąteczne porządki – ćwiczenie aparatu artykulacyjnego, zabawa „Baba w buzi”

Pewnego dnia baba, która mieszka u każdego w buzi, robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej). Potem umyła sufit (język przesuwa się do podniebienia). Podłoga też była bardzo brudna, więc umyła ją dokładnie (język na dnie jamy ustnej). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła je od zewnątrz, a później od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej). Wreszcie umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Wytrzepała dywany (język wykonuje szybkie ruchy w górę i w dół). Na koniec pootwierała wszystkie okna, by dom przewietrzyć. Do domu wpadł wiatr (dzieci nabierają powietrze nosem i wydmuchują ustami). W tak wysprzątanym domu można już malować wielkanocne pisanki!

Polecamy: Zdrowa Wielkanoc, czyli kulinarne porady na święta!

3. Rozwiązywanie zagadek:

– Bierzcie się do pracy, i panie, i panki!
Czas już malować wielkanocne... (pisanki).
– Co to takiego, odgadnij, mój kotku.
Są z wierzchu białe, a żółte w środku.
Gdy je gotować, dziwy się dzieją,
Bo zamiast mięknąć one twardnieją (jajka).
– Skąd się biorą jajka? (znoszą je kury).

(źródło: Zagadki dla najmłodszych. Materiały metodyczne, wybór i oprac. J. Stec, P.W. „MAC”, Kielce 1999)

Zobacz też: Ćwiczenia logopedyczne - dźwięki muzyki

4. Zabawa ruchowa „Kura”

  • Kura spaceruje po podwórku, szukając pożywienia (dzieci spacerują, wysoko unosząc kolana, po kilku krokach zatrzymują się i najpierw jedną, a później drugą stopą „rozgrzebują” ziemię).
  • Kura macha skrzydłami (dzieci machają ramionami).
  • Kura dziobie ziarenka (palce obu rąk dzieci układają w kształcie ptasiego dzioba; kilka razy otwierają szeroko „dzioby” i zamykają, składając kciuk z kolejnymi palcami).

Fragment pochodzi z książki "Zabawy logopedyczne na cztery pory roku. Scenariusze do zajęć grupowych dla dzieci w wieku przedszkolnym" Dorota Krupa i Jolanta Pszczółka (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)