Wielkanoc w Anglii to bardzo rodzinne święta, choć trzeba wiedzieć, że równie mocno jak ze zmartwychwstaniem Chrystusa, kojarzą się z nadejściem wiosny.
Spis treści:
Tradycje wielkanocne w Anglii
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii, podobnie jak Wielkanoc w Polsce, kojarzy się m.in. z postacią wielkanocnego zajączka. Ukrywanie czekoladowych jajek i czekoladowych zajączków w ogrodzie ma w Anglii długą tradycję. Dzieci szukają łakoci w niedzielę o poranku.
Zwyczaj malowania pisanek w Wielkiej Brytanii powoli zanika, ustępując miejsca gotowym słodkim wyrobom.
Oprócz wielkanocnego zajączka, ogromną rolę pełnią jajka, jednak najczęściej jako wielkanocna potrawa czy element zabawy. Rolling Egg to swoiste wyścigi w turlaniu jajek do mety. Wygrywa ten, czyje jajko w nienaruszonym stanie znalazło się na niej jako pierwsze.
Zobacz też:
Wielkanoc w Niemczech
Brytyjczycy nie mają zwyczaju chodzenia do kościoła ze święconką, rzadko też poszczą. Mają jednak inne tradycje, których nie znamy w naszym kraju. Przykładem jest Royal Maundy, czyli wydarzenie odbywające się w Wielki Czwartek (Maundy Thursday).
Jest to tradycja nawiązująca do obmywania przez Jezusa stóp apostołów. Kiedyś, w tym dniu, monarcha postępował podobnie w stosunku do ubogich. Obecnie, królowa Wielkiej Brytanii wręcza monety, specjalnie wybite na tę okazję, ludziom szczególnie zasłużonym dla społeczeństwa, rozdając jednocześnie białe i czerwone portfele. Liczba wyróżnionych osób zależy od aktualnego wieku monarchy.
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma charakter rodzinny, a wielu Brytyjczyków ma wolne od pracy już w piątek.
Do wielkanocnych tradycji w Anglii należy też Pace Egging. Dzieci chodzą od domu do domu, prosząc o czekoladowe jajka. W podziękowaniu śpiewają piosenkę, której słowa obiecują, że dzieci nie pojawią się w tym domu aż do... kolejnej Wielkanocy.
Brytyjczycy nie polewają się wodą, popularny u nas śmigus-dyngus nie jest znany na Wyspach.
Wielkanoc w Anglii - pochodzenie nazwy
W Wielkiej Brytanii tradycje wielkanocne sięgają daleko w przeszłość przedchrześcijańską. Już sama nazwa Easter wywodzi się od imienia bogini wiosny, Eostre. Popularny gość kartek świątecznych i witryn sklepowych – zajączek wielkanocny (easter bunny), również pochodzi z Wysp i jest symbolem płodności.
Wielkanoc w Anglii ma bardzo komercyjny charakter i wiąże się z licznymi wyprzedażami i festynami. Symbolem świąt, podobnie jak symbolem wiosny, są kwitnące żonkile, a Londyn wprost rozkwita.
Potrawy wielkanocne w Anglii
Najpopularniejsze potrawy wielkanocne w Wielkiej Brytanii to:
- słodkie bułki (hot cross buns),
- gotowane jajka (podawane zwłaszcza na śniadanie wielkanocne),
- pieczone jagnię,
- Simnel Cake (ciasto migdałowo-owocowe),
- Easter Pudding,
- wielkanocne herbatniki.
Simnel Cake, czyli ciasto przykryte warstwą masy marcepanowej, specjalnie na święta zyskuje dekoracje w postaci 11 marcepanowych kuleczek, co ma symbolizować 11 apostołów (wszystkich poza Judaszem).
Tradycyjnie wypiekane słodkie drożdżowe bułki z marmoladą, przystrojone są lukrowym krzyżem.
fot. Adobe Stock
Zobacz przepisy na Wielkanoc:
Babka wielkanocna - sprawdzone przepisy
Przepisy na mięsa wielkanocne
Tradycyjny przepis na żurek wielkanocny