Twoje roczne dziecko zna już smak większości warzyw, owoców i mięsa. Chociaż przed nim wciąż wiele do odkrycia, kluczowym elementem jadłospisu po 1. urodzinach nadal powinno być mleko. Dowiedz się, dlaczego.
Czytaj więcej
Miażdżyca (atherosclerosis) to najczęstsza i najważniejsza choroba tętnic. W miażdżycy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia, powstania zmian zwyrodnieniowych i przebudowy naczynia prowadzącej do jego stwardnienia. Jakie konsekwencje niesie za sobą ...
Czytaj więcej
Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stóp, polega na odchyleniu dużego palca w stronę pozostałych. Z czasem deformacja będzie się powiększać, pojawi się ból, a nawet problemy z chodzeniem.
Czytaj więcej
Lordoza lędźwiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym do przodu, czyli w stronę brzucha. Zaburzenie lordozy lędźwiowej (jej pogłębienie lub spłycenie) jest częstym i poważnym problemem w każdej grupie wiekowej. Zmiany mogą skutkować ...
Czytaj więcej
Rak nerki (rak nerkowokomórkowy) nie jest zbyt powszechnym nowotworem, a mimo to ta liczba i tak przeraża: co roku przybywa 4,5 tysiąca Polaków chorych na raka nerki.
Czytaj więcej
Adenowirusy łatwo przenoszą się drogą kropelkową (gdy ktoś kaszle lub kicha) oraz w wyniku braku higieny - ważne jest mycie rąk. Najczęściej atakują dzieci w wieku do 5 lat.
Czytaj więcej
Czyrak to zmiana skórna, której nie wolno wyciskać (szczególnie, jeśli pojawi się na twarzy). Powstaje w miejscach, gdzie skóra wydziela więcej potu.
Czytaj więcej
BMI to wskaźnik, który ocenia czy waga jest proporcjonalna do wzrostu. Prawidłowe BMI mieści się w przedziale 18,5-25. BMI nie bierze jednak pod uwagę zawartości tkanki tłuszczowej, dlatego wynik należy traktować orientacyjnie.
Czytaj więcej
Dieta w ciąży zapewnia prawidłowy rozwój płodu i odpowiedni poziom energii dla przyszłej mamy. Unikaj surowego mięsa i słodyczy, odstaw kawę i alkohol. Jedz więcej białka! Od II trymestru stopniowo zwiększaj kaloryczność diety.
Czytaj więcej
Stan przedcukrzycowy to stan, w którym występuje podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zwykle nie daje objawów, a wykrywa się go wykonując badanie poziomu glukozy we krwi.
Czytaj więcej