BMI - co to jest? Jak obliczyć BMI? Wzór na BMI i normy BMI

jak obliczyć BMI fot. Adobe Stock
BMI to wskaźnik, który ocenia czy waga jest proporcjonalna do wzrostu. Prawidłowe BMI mieści się w przedziale 18,5-25. BMI nie bierze jednak pod uwagę zawartości tkanki tłuszczowej, dlatego wynik należy traktować orientacyjnie.
Agata Bernaciak / 10.02.2020 12:18
jak obliczyć BMI fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Co to jest BMI?
  2. Jak obliczyć BMI?
  3. BMI to nie wszystko
  4. BMI kobiety a BMI mężczyzny
  5. BMI u dzieci

Co to jest BMI?

BMI (body mass index, wskaźnik masy ciała) to współczynnik oceniający proporcję masy ciała w stosunku do wzrostu. Mówiąc prostym językiem BMI sprawdza, czy ważysz za dużo w stosunku do twojego wzrostu. Założono, że podwyższone BMI wynika w większości przypadków ze zbyt wysokiej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

BMI stosowany jest od blisko 200 lat, jego stosowanie jest tanie i możliwe w każdym miejscu na świecie.

Jak obliczyć BMI?

BMI oblicza się na podstawie prostego wzoru matematycznego.

BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m)

Wzór ten mogą stosować zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni. Dzięki temu prostemu obliczeniu możesz ocenić, czy twoja waga mieści się w prawidłowym przedziale, czy masz nadwagę lub czy twoja masa ciała wkracza w przedział otyłości.

BMI normy

BMI<18,5 niedowaga
18,5-25 prawidłowa masa ciała
25-30 nadwaga
BMI>30 otyłość

BMI normy
fot. Adobe Stock

Otyłość według BMI klasyfikuje się dodatkowo oceniając stopień otyłości:

  • 30-34,9 - otyłość I stopnia,
  • 35-39,9 - otyłość II stopnia,
  • ≥ 40 - otyłość III stopnia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obliczenie BMI może pomóc w ocenie stanu zdrowia dorosłej osoby,  jednak BMI nie jest wskaźnikiem idealnym. Dlaczego?

BMI to nie wszystko

BMI nie mówi o tym, ile tkanki tłuszczowej jest w organizmie, a to jest najważniejszy współczynnik, który należy brać pod uwagę planując odchudzanie. Pamiętaj, że nawet jeśli twój wynik wskazuje na nadwagę lub otyłość, nie jest to powód do podejmowania decyzji o radykalnej głodówce! Bywa, że podwyższona masa ciała jest związana z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u dietetyka, który wykona analizę składu ciała. Z pomocą specjalisty opracuj plan działania dotyczący diety i aktywności fizycznej. Odchudzanie się na własną rękę, zwłaszcza jeśli cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia metaboliczne lub inne choroby przewlekłe, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

BMI kobiety a BMI mężczyzny

Ciało przeciętnej kobiety (średnio aktywnej, takiej, której waga mieści się w normie) zawiera 20–28% tkanki tłuszczowej. W przypadku statystycznego mężczyzny to tylko 14–20%. U panów „masę” robią bowiem mięśnie, które są znacznie cięższe od tłuszczu. I właśnie z tego powodu u osób (bez względu na płeć), które bardzo dużo trenują lub ciężko pracują fizycznie BMI bywa nieadekwatne do wyglądu sylwetki czy stanu zdrowia.

Smukły lekkoatleta może wyglądać w tabelach na człowieka z chorobliwą niedowagą, a kulturyście licznik pokaże otyłość. Dlatego dobrym uzupełnieniem oceny sylwetki i jej wpływu na zdrowie jest zestawienie BMI z pomiarem obwodu pasa, który ocenia występowanie tłuszczu trzewnego. W przypadku kobiet nie powinien on przekraczać 80 cm, a mężczyzn 94 cm.

Jeśli zarówno obwód talii, jak i BMI przekraczają normy to stwierdza się nadwagę/otyłość brzuszną. 

BMI u dzieci

Choć można spotkać tabele BMI zależne od wieku, np. dla dzieci, nastolatków, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia współczynnik BMI oblicza się głównie dla dorosłych.

Dzieci rosną skokowo i zależnie od wieku zmieniają się u nich także wartości procentowe tkanki tłuszczowej. Dlatego BMI dla dzieci nie jest miarodajne. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się siatki centylowe. Porównując w nich centyle odpowiadające wzrostowi, a następnie wadze dziecka dowiesz się, czy jest ono proporcjonalnie zbudowane.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.05.2018.

Dowiedz się więcej o BMI:
Kalkulator BMI
Masz wysokie BMI? Sprawdź, co ci grozi!
Dieta dla osób z BMI powyżej 30. Co zaleca ekspert?

Redakcja poleca

REKLAMA