ślub kościelny fot. Fotolia

Formalności ślubne - dokumenty do ślubu kościelnego

Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić przed ślubem konkordatowym.
ślub kościelny fot. Fotolia
Ślub kościelny, zwany też konkordatowym, to uroczystość zawarcia małżeństwa między kobietą i mężczyzną stanu wolnego. Zakochani w obecności świadków, rodziny i znajomych przyrzekają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że się nie opuszczą aż do śmierci. Zanim jednak ta uroczysta chwila nastąpi, para młoda musi zgromadzić kilka niezbędnych dokumentów oraz dopełnić wszystkich formalności. Zobacz, o czym należy pamiętać, organizując ślub kościelny.

Przepisy dotyczące ślubu w plenerze 

Ślub konkordatowy to ... 

Ślub konkordatowy, chociaż zawierany w kościele, ma skutki prawne, co oznacza, że uroczystość ma status ślubu cywilnego i nie musicie powtórnie zawierać małżeństwa przed urzędnikiem.

Ślub konkordatowy a zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego  

Rok przed ślubem: O czym nie możesz zapomnieć? 

Lista dokumentów i formalności przed ślubem

1. Zarezerwuj kościół i dokonaj opłaty – chociaż mówi się, że ceremonia ślubna w kościele jest co łaska, to w większości parafii, występuje cennik, który nie podlega dyskusji.

2. Zapłać za zapowiedzi. Zapowiedzi to publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Na 3 miesiące przed ślubem powinniście uiścić opłatę w kościele oraz spisać protokół. Zapowiedzi powinny być wygłoszone nie później niż na 2 tygodnie przed ślubem.

3. Zgromadź niezbędne dokumenty. Pamiętaj o dokumentach wymaganych i koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego. Są to:

  • Dowody osobiste narzeczonych
  • Świadectwa chrztu
  • Świadectwa bierzmowania
  • Zaświadczenie o ukończonym kursie małżeńskim (jeśli go nie masz, będziecie musieli uczęszczać na nauki i zdać egzamin)
  • Licencję z parafii narzeczonego. Jeśli ślub odbywa się w twojej parafii, a twój narzeczony należy do innej (lub odwrotnie) konieczne będzie przedstawienie licencji z "obcej’ parafii, w której duchowny wyda zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.
  • Zaświadczenie o odczytanych zapowiedziach. Pamiętaj, że zapowiedzi są czytane zarówno w parafii, w której odbędzie się uroczystość, jak i w kościele twojego partnera. Musisz potwierdzić to specjalnym zaświadczeniem.

4. Dostarcz do kościoła zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

5. Przed ślubem nie zapomnij, aby dostarczyć potwierdzenie odbytych 2 spowiedzi.

6. W dniu ślubu podpiszecie w zakrystii dokumenty, które będą miały moc cywilno-prawną. To dzięki nim z punktu widzenia prawa będziecie mężem i żoną.