Formalności ślubne - dokumenty do ślubu kościelnego

ślub kościelny fot. Fotolia
Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić przed ślubem konkordatowym.
ślub kościelny fot. Fotolia
Ślub kościelny, zwany też konkordatowym, to uroczystość zawarcia małżeństwa między kobietą i mężczyzną stanu wolnego. Zakochani w obecności świadków, rodziny i znajomych przyrzekają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że się nie opuszczą aż do śmierci. Zanim jednak ta uroczysta chwila nastąpi, para młoda musi zgromadzić kilka niezbędnych dokumentów oraz dopełnić wszystkich formalności. Zobacz, o czym należy pamiętać, organizując ślub kościelny.

Przepisy dotyczące ślubu w plenerze 

Ślub konkordatowy to ... 

Ślub konkordatowy, chociaż zawierany w kościele, ma skutki prawne, co oznacza, że uroczystość ma status ślubu cywilnego i nie musicie powtórnie zawierać małżeństwa przed urzędnikiem.

Ślub konkordatowy a zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego  

Rok przed ślubem: O czym nie możesz zapomnieć? 

Lista dokumentów i formalności przed ślubem

1. Zarezerwuj kościół i dokonaj opłaty – chociaż mówi się, że ceremonia ślubna w kościele jest co łaska, to w większości parafii, występuje cennik, który nie podlega dyskusji.

2. Zapłać za zapowiedzi. Zapowiedzi to publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Na 3 miesiące przed ślubem powinniście uiścić opłatę w kościele oraz spisać protokół. Zapowiedzi powinny być wygłoszone nie później niż na 2 tygodnie przed ślubem.

3. Zgromadź niezbędne dokumenty. Pamiętaj o dokumentach wymaganych i koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego. Są to:

  • Dowody osobiste narzeczonych
  • Świadectwa chrztu
  • Świadectwa bierzmowania
  • Zaświadczenie o ukończonym kursie małżeńskim (jeśli go nie masz, będziecie musieli uczęszczać na nauki i zdać egzamin)
  • Licencję z parafii narzeczonego. Jeśli ślub odbywa się w twojej parafii, a twój narzeczony należy do innej (lub odwrotnie) konieczne będzie przedstawienie licencji z "obcej’ parafii, w której duchowny wyda zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.
  • Zaświadczenie o odczytanych zapowiedziach. Pamiętaj, że zapowiedzi są czytane zarówno w parafii, w której odbędzie się uroczystość, jak i w kościele twojego partnera. Musisz potwierdzić to specjalnym zaświadczeniem.

4. Dostarcz do kościoła zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

5. Przed ślubem nie zapomnij, aby dostarczyć potwierdzenie odbytych 2 spowiedzi.

6. W dniu ślubu podpiszecie w zakrystii dokumenty, które będą miały moc cywilno-prawną. To dzięki nim z punktu widzenia prawa będziecie mężem i żoną.

Redakcja poleca

REKLAMA