Przepisy dotyczące ślubu w plenerze
Ślub konkordatowy to ...
Ślub konkordatowy a zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
Rok przed ślubem: O czym nie możesz zapomnieć?
Lista dokumentów i formalności przed ślubem
1. Zarezerwuj kościół i dokonaj opłaty – chociaż mówi się, że ceremonia ślubna w kościele jest co łaska, to w większości parafii, występuje cennik, który nie podlega dyskusji.
2. Zapłać za zapowiedzi. Zapowiedzi to publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Na 3 miesiące przed ślubem powinniście uiścić opłatę w kościele oraz spisać protokół. Zapowiedzi powinny być wygłoszone nie później niż na 2 tygodnie przed ślubem.
3. Zgromadź niezbędne dokumenty. Pamiętaj o dokumentach wymaganych i koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego. Są to:
- Dowody osobiste narzeczonych
- Świadectwa chrztu
- Świadectwa bierzmowania
- Zaświadczenie o ukończonym kursie małżeńskim (jeśli go nie masz, będziecie musieli uczęszczać na nauki i zdać egzamin)
- Licencję z parafii narzeczonego. Jeśli ślub odbywa się w twojej parafii, a twój narzeczony należy do innej (lub odwrotnie) konieczne będzie przedstawienie licencji z "obcej’ parafii, w której duchowny wyda zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.
- Zaświadczenie o odczytanych zapowiedziach. Pamiętaj, że zapowiedzi są czytane zarówno w parafii, w której odbędzie się uroczystość, jak i w kościele twojego partnera. Musisz potwierdzić to specjalnym zaświadczeniem.
4. Dostarcz do kościoła zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.
5. Przed ślubem nie zapomnij, aby dostarczyć potwierdzenie odbytych 2 spowiedzi.
6. W dniu ślubu podpiszecie w zakrystii dokumenty, które będą miały moc cywilno-prawną. To dzięki nim z punktu widzenia prawa będziecie mężem i żoną.