Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock

Wróżby andrzejkowe - 5 najciekawszych wróżb andrzejkowych

Odkryj pięć wróżb andrzejkowych, których jeszcze nie znasz. Lanie wosku w andrzejki to niejedyny pomysł na ten magiczny wieczór!
Julia Kot / 29.11.2018 11:12
Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock

Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja, ma magiczną moc. Wtedy wszystkie andrzejkowe wróżby się sprawdzają! Spędź andrzejki na poznawaniu przyszłości i przetestuj 5 wróżb andrzejkowych.

1. Wróżenie z owoców

Jak wróżyć z owoców w andrzejki? Zasada jest prosta. Owoce wystawiamy na tacy lub wkładamy do jakiegoś głębokiego pojemnika. Może to być np. jabłko, gruszka, śliwka, pomarańcza, mandarynka. Zależnie od fantazji i naszej kreatywności mogą to też być egzotyczne owoce typu kaki.

Drugiej osobie zawiązujemy oczy lub przykrywamy pojemnik tak, by można było do niego włożyć tylko rękę, nie widząc zawartości. W zależności do tego, który owoc zostanie wybrany, taka będzie wróżba. Można też tylko powiedzieć, np. „Wybieram owoc z prawej”, „Wybieram trzeci owoc z lewej”, po to by nie rozpoznać owocu po samym kształcie.

Znaczenie owoców

Co oznaczają poszczególne owoce?

 • jabłko - szczęśliwe pożycie
 • śliwka – co najmniej przez rok nie znajdziesz partnera
 • cytryna – liczne kryzysy w związku
 • pomarańcza - wróży rychłe znalezienie wyjątkowej miłości
 • gruszka – znakomitą płodność i szybkie powiększenie rodziny
 • mandarynka – nie ustatkujesz się w najbliższym czasie

Czy znasz andrzejkowe wróżby pomocne w pielęgnacji cery?

2. Wróżenie z sosnowych igieł i listków

Na czym polega wróżenie z igieł i listków? Sosnowe igły (ewentualnie z jakiegoś innego "iglaka") i dowolne listki rzuca się na wodę. Igły zwyczajowo mogą symbolizować mężczyzn, kawalerów, chłopców; listki – kobiety, panny, dziewczęta. Jeśli igła z listkiem się zetkną, to znaczy, że dana para się zejdzie lub stworzy związek.

Babskie andrzejki - w co się bawić?

3. Świeczki puszczane na wodę

Poznaj naszą kolejną wróżbę andrzejkową. Są to świeczki (najlepiej w rodzaju tea-light) umieszczone na tekturce lub na czymś bardzo lekkim, które puszcza się na wodę. To inna wersja wróżenia z igieł i listków. Bardziej atrakcyjna, bo można to robić w zaciemnionym pomieszczeniu, które oświetli blask świec lub na świeżym powietrzu, np. nad brzegiem jakiegoś oczka wodnego.

Jeśli dwie puszczone na wodę świeczki zetkną się ze sobą, wróży to wielką spełnioną miłość lub rychły ślub. Zdeterminowane panny lub kawalerowie często dmuchają na wodę, żeby przyspieszyć połączenie. Ale uwaga! Jeśli przypadkowo ogień świecy zostanie zgaszony, to bardzo zły omen!

4. Wróżenie z plam i kleksów

Na kartkę papieru lub kawałek materiału/ściereczki należy puścić kilka obfitych kropel dowolnej plamiącej substancji. Może to być np. atrament, farba, sok z buraka, itp. Następnie składamy kartkę lub tkaninę na pół. Kształt, który powstanie możemy zinterpretować.

Często powtarzające się znaczenia plam i kleksów:

 • Człowiek – poznasz kogoś wyjątkowego, może to być miłość na całe życie;
 • Roślina – uważaj, bo ktoś ci bliski, może cię zdradzić lub oszukać;
 • Ptak – nie spotkasz w tym roku tej jedynej, wyjątkowej osoby, o której marzysz;
 • Dłoń – przyjaciele pomogą ci w biedzie, na nich zawsze możesz liczyć;
 • Zamek –  oddalisz się od bliskich;
 • Pojazd – nie będziesz sobie radzić z życiowymi problemami;
 • Łódź – zbyt lekki stosunek do życia ściągnie na ciebie kłopoty.

5. Wróżenie z obierek jabłek lub ziemniaków

W andrzejkowy wieczór można też wróżyć z obierek jabłek lub ziemniaków. Jabłko symbolizuje szczęśliwą i odwzajemnioną miłość. Natomiast ziemniak może być symbolem spokojnego długiego życia. Ta osoba, która potrafi obrać skórkę w jak najdłuższą i nieprzerwaną serpentynę, ta będzie miała albo szczęście w miłości i/albo spokojne, długie życie.

Potem obierki można rzucić za siebie. Jeśli ich kształt będzie przypominał jakąś literę – będzie to pierwsza litera imienia ukochanej osoby.

Zobacz także:Andrzejki - jak je zorganizować?
Kwiatowe andrzejki