Makowiec jest, obok mazurków, bab i serników, typowym ciastem przygotowywanym na Wielkanoc. Według tradycji makowiec na świątecznym stole zapewni obfitość i dostatek w domu. Tradycyjny makowiec wielkanocny jest bardzo pracochłonny, dlatego w naszej kuchni coraz częściej pojawiają się nowe wersje tego ciasta.
Spis treści:
Makowiec wielkanocny: kiedyś i dziś
Dzisiaj upieczenie makowca nie wymaga od nas żadnych ponadprzeciętnych umiejętności, ale to warto wiedzieć, że kiedyś pieczony był tylko na wyjątkowe okazje. To podłużne ciasto o złotobrązowym kolorze w kształcie wałka było przygotowywane głównie z produktów z własnego gospodarstwa. Najbardziej czasochłonnym procesem było odpowiednie przygotowanie maku, który obecnie można kupić w gotowej do użycia formie.
Staranne i dokładne przygotowanie ciasta drożdżowego nie było jeszcze gwarancją udanego ciasta. Dobre gospodynie pamiętały o tym, że wszystkie składniki powinny mieć podobną temperaturę, dlatego podgrzewały mąkę do odpowiedniej temperatury. Także mleko, w którym rozpuszczały drożdże, musiało być odpowiednio ciepłe, aby ciasto dobrze wyrosło. Dzisiejszy przepis na makowiec wielkanocny jest łatwiejszy i nie wymaga tylu kroków. Dzięki temu możemy przygotować ciasto szybciej i mieć więcej czasu na inne aktywności.
Tradycyjny makowiec na Wielkanoc
Składniki na ciasto:
- 0,5 kg mąki,
- 150 g masła,
- 150 g cukru,
- 50 g drożdży,
- 4 żółtka,
- 1 szklanka mleka,
- cukier waniliowy.
Składniki na masę makową:
- 400 g maku,
- 100 g masła,
- 3 białka,
- 3 szklanki szklanki mleka,
- 3/4 szklanki cukru,
- 5 łyżek miodu,
- orzechy włoskie, rodzynki, skórka z pomarańczy - wedle uznania.
Sposób przygotowania:
- Drożdże rozpuść w letnim mleku, dodaj 2 łyżki mąki i łyżkę cukru, pozostaw na około 15 minut. Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj przesianą mąkę i zaczyn drożdżowy. Wyrób dokładnie ciasto do moment kiedy zacznie odchodzić od miski.
- Dolej wtedy roztopione i przestudzone masło i wyrabiaj jeszcze kilka minut. Gotowe ciasto przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na około godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- W tym czasie zalej mak wrzącym mlekiem i gotujemy przez około 10 minut. Następnie przemiel mak w maszynce do mięsa, najlepiej 3 razy.
- Do masy makowej dodaj roztopione masło, cukier, miód i bakalie, a następnie gotuj przez 10-15 minut. Z białek ubij sztywną pianę i dodajemy do ostudzonego maku, delikatnie zamieszaj całość.
- Ciasto i masę makową podziel na dwie części. Ciasto rozwałkuj na oprószonej mąką stolnicy i nadaj mu kształt prostokąta.
- Na jednym końcu ciasto powinno być nieco grubsze niż na drugim. Masę makową rozsmaruj równomiernie na całej powierzchni ciasta, zostawiając 2 cm przy brzegach. Zawiń ciasto wzdłuż węższego boku, zaczynając od cieńszej strony.
- Makowce włóż do podłużnej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na około 50 minut. Wierzch gotowego makowca wielkanocnego możesz posmarować lukrem i posypać orzechami.
fot. Makowiec wielkanocny/Adobe Stock, nataliia
Zobacz także: Jak piec wielkanocne serniki?
Makowiec japoński
Współczesne wersje makowców wielkanocnych są znacznie mniej skomplikowane. Głównie dlatego, że nie trzeba przygotowywać maku, ale można użyć gotowej do spożycia, dostępnej w każdym sklepie masy makowej. W kuchni polskiej pojawiają się także coraz częściej inspiracje z innych krajów. Japońska wersja makowca jest o tyle charakterystyczna, że dodaje się tutaj jabłka, natomiast zabrakło ciasta, nie tylko drożdżowego, ale jakiegokolwiek. Niemniej jednak jest równie apetyczny jak tradycyjny polski makowiec.
Składniki:
- 1,5 kg masy makowej,
- 750 g jabłek,
- 10 jajek,
- 9 łyżek kaszy manny,
- 0,5 szklanki płynnego miodu lub cukru,
- sok z połówki cytryny.
Sposób przygotowania:
- Żółtka dokładnie utrzyj na puszystą masę. Białka ubij na sztywną pianę. Do masy makowej dodaj kaszę mannę i dokładnie mieszamy.
- Jabłka obierz i zetrzyj na grubych oczkach. Skrop je sokiem z cytryny i wymieszaj z miodem lub cukrem.
- Masę makową delikatnie połącz z żółtkami, następnie dodaj białka. Do dużej blachy lub tortownicy wyłóż na przemian jabłka i masę makową, opcjonalnie wymieszaj jabłka z masą makową i całość włóż do blachy albo tortownicy.
- Wstaw ciasto do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 50 minut. Kiedy ciasto przestygnie, udekoruj je polewą kajmakową zrobioną z 1 szklanki śmietany kremówki i 0,5 szklanki miodu. Następnie całość posyp orzechami.
fot. Makowiec japoński/Adobe Stock, Otto
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.03.2012 na zlecenie Edipresse
Zobacz inne przepisy na wielkanocny makowiec: