POLECAMY

Koszerne wino - to znaczy jakie?

Wybierając się do Izraela warto pamiętać o skosztowaniu tamtejszego koszernego wina. Jak wszystko w religii żydowskiej również ten trunek musi mieć znamiona koszerności.

koszerne wino

fot. Fotolia

Dla Żydów koszerne jest to, co przez wieki zapewniało im zdrowie i chroniło przed zatruciami, a ma postać ściśle przestrzeganych zasad odnoszących się do produkcji żywności. Główną zasadą koszerności jest niespożywanie zakazanego mięsa, usuwanie krwi z mięsa przed jego spożyciem, niemieszanie krwi z mlekiem, jak również sposób zabijania zwierząt. Wszystko to odnosi się do jedzenia, a jak Żydzi dbają o koszerność wina? Na winach ( i nie tylko winach ) z Izraela możemy dostrzec świadectwo koszerności.

Koszerne wino - czyli jakie?

Najważniejszą zasadą rozstrzygającą o koszerności wina jest, by cały proces produkcji od dbania o winne krzewy, aż po butelkowanie, był wykonywany przez Żydów religijnych (z wyłączeniem kobiet). Oprócz tej głównej zasady należy przestrzegać kilku pozostałych:

  • winogrona można zbierać z krzaków od czwartego roku ich owocowania,
  • pomiędzy krzewami nie można uprawiać nic innego,
  • pewną, małą porcję wina należy wylać,
  • co siódmy rok winnica powinna odpoczywać,
  • wszystkie urządzenia do produkcji wina powinny być używane jedynie do win koszernych.

Polecamy: Jak uniknąć błędów przy serwowaniu wina

Wino koszerne to nowość

Sam certyfikat koszerności ma dość młody rodowód. Dawniej, gdy pokarmy wyrabiano w domach, takie świadectwo nie było potrzebne. Obecnie, gdy większość produktów jest kupowana poza domem, taki dowód na kontretykiecie mówi nam, że rabin osobiście nadzorował proces produkcji wina, co zaświadczył swoim podpisem.

Większa rozwaga podczas wytwarzania wina oraz korzystanie z urządzeń wysokiej klasy sprawia, że wina koszerne są towarem poszukiwanym ze względu na swoją wysoką jakość.

Pić je mogą oczywiście nie tylko Żydzi.

Czytaj także:  Skąd wywodzą się Tokaje?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/2 lata temu
Tępe fallusy
/2 lata temu
Kocham wszystko co koszerne 😀
/3 lata temu
Kupilam kiedys przez przypadek wino koszerne rozlewane w izraelu pycha od tego momentu pijemy tylko to winko nie za slodkie delikatne supe
POKAŻ KOMENTARZE (8)