Co o szampanie wiedzieć trzeba?

 Co o szampanie wiedzieć trzeba?
Powiedzieć o szampanie, że jest winem wyjątkowym to truizm. Wystarczy uświadomić sobie w jakich sytuacjach po niego sięgamy. Szampan towarzyszy nam gdy witamy Nowy Rok, gdy cieszymy się z przyjścia na świat potomka, gdy fetujemy sukces sportowy bądź biznesowy, gdy chcemy by randka miała wyjątkowo uroczysty charakter.
/ 31.01.2011 20:39
 Co o szampanie wiedzieć trzeba?

Sławny cytat o szampanie

Niektórzy jednak pijają szampany częściej. Lily Bollinger na pytanie kiedy pije szampana odpowiedziała: „Pijam go, gdy jestem wesoła i gdy jestem smutna. Czasami piję go, gdy czuję się samotna. Gdy mam towarzystwo piję go obowiązkowo. Bawię się nim, gdy nie mam apetytu, a piję go, gdy jestem głodna. Poza tym, w ogóle go nie ruszam, no chyba, że chce mi się pić…”. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie co tak bardzo wyróżnia szampany i dlaczego chcemy po nie sięgać?

Doprecyzujmy wiedzę

Szampany, jak sama nazwa podpowiada, powstają w Szampanii. Wykreślmy z pamięci jak najszybciej pojęcia szampan rosyjski czy szampan gruziński. Szampan pochodzi wyłącznie z Szampanii i basta. Region ten jest położony o półtorej godziny jazdy autem na północny wschód od Paryża. Tym czym się wyróżnia, to…bardzo niekorzystne warunki do uprawy winorośli. Nie dość, że dociera tu chłód północy, to jeszcze większość winnic ma położenie północne. Warunki te nadają winom wyraźnie kwasowy kręgosłup, co jest istotne przy produkcji win musujących. 

Polecamy: Jak to jest być winiarzem?

Największym jednak wyróżnikiem regionu są kredowe gleby. Dają one winom elegancką mineralność, a także zapewniają wymarzone wręcz warunki do budowy piwnic i przechowywania w nich win.

Piwnice

Korytarze piwnic są do tego stopnia długie i rozległe, że mogą przypominać podziemne miasta. Wystarczy powiedzieć, że jedną z większych, codziennych bolączek mieszkańców Reims jest brak podziemnych garaży ( w sumie nie powinni narzekać, pod Warszawą nie ma ani garaży, ani piwnic z winami ).

Odmiany szczepów

Lata doświadczeń pomogły w wyselekcjonowaniu odmian, które najlepiej sobie radzą na kredowej glebie Szampanii. Podstawowe odmiany to Pinot Noir, Pinot Meunier i jedyna biała – Chardonnay. Najczęściej spotkamy się właśnie z mieszanką tych szczepów, gdzie Pinot Noir odpowiada za strukturę i ciało wina , Pinot Meunier za owocowość , a Chardonnay daje elegancję, finezję i długowieczność . 

Czytaj także: Klasyfikacja win

Zdarza się jednak, że producenci wytwarzają również szampany jednoszczepowe chcąc nadać im bardziej zdecydowany rys. Najczęściej dotyczy to odmiany Chardonnay. Wtedy można przeczytać na etykiecie formułę Blanc de blancs bądź po prostu wymienia się nazwę szczepu Chardonnay. Gdy zaś używa się do produkcji wyłącznie odmian czerwonych przeczytamy na etykiecie Blanc de noirs.

Redakcja poleca

REKLAMA