Vademecum aktywnego seniora

Podczas zabiegu usuwania zaćmy rozbija się i usuwa zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków /fot. inf. prasowa
Jak zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową? Jak cieszyć się emeryturą i korzystać ze świadczeń, które nam przysługują? Jakie prawa ma senior w XXI wieku? Co ciekawego czeka na nas w klubach seniora i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku? Jakie zajęcia i aktywności ma do wyboru senior, który chce aktywnie spędzać czas?
Podczas zabiegu usuwania zaćmy rozbija się i usuwa zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków /fot. inf. prasowa

Przepis na długie życie

Każdy z nas, poprzez dbałość o własne zdrowie, może się starać przedłużyć własne życie. Nie ma na to złotego środka, ale jeśli będziemy pamiętali o dwunastu podstawowych zasadach, mamy szansę cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją i samopoczuciem przez długie lata. Niektóre ze sposobów są zaskakujące.

Zobacz: 12 sposobów na długowieczność

Emerytura w XXI wieku

Jak wygląda emerytura w XXI wieku? I nie chodzi tu o wymiar składki emerytalnej, ale o całokształt problemów społecznych, ekonomicznych, psychologicznych, a nawet etycznych, które dotyczą starzenia się we współczesnym świecie. Żyjemy w końcu dłużej i wiele lat naszego aktywnego życia przypada na emeryturę.

Polecamy: Co to znaczy być emerytem w XXI wieku?

Kluby seniora

Nigdy nie jest za późno na pasję i naukę! Zwłaszcza gdy kluby seniora przygotowują tak bogatą ofertę zajęć rozwojowych i hobbystycznych. Jakie zajęcia ma do wyboru osoba, która chciałaby się zapisać do klubu seniora?

Przeczytaj: Kluby seniora – co można w nich robić?

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Czy słyszałeś kiedyś o Uniwersytecie Trzeciego Wieku (UTW)? Obecnie w Polsce działa ich ponad sto. Najstarszy, warszawski, powstał już w latach 70. Są to uczelnie dla osób starszych, dzięki którym mogą one poszerzać i aktualizować swoją wiedzę, aktywnie uczestniczyć w zajęciach i procesie kształcenia. Jak wygląda sportowa odsłona UTW?

Zobacz: Uniwersytet Trzeciego Wieku na sportowo

W filozoficznym nastroju

Teraz mamy więcej czasu na myślenie – oby pogodne filozofowanie, nie pesymistyczne konstatacje. Dojrzałość, emerytura to czas, gdy możemy zastanowić się, czym jest dla nas życie, którego kilka ważnych etapów mamy już za sobą. Zastanówmy się, jaki jest nasz stosunek do mijającego czasu – czy możemy się z nim zaprzyjaźnić?

Polecamy: Czym jest dla nas czas?

Redakcja poleca

REKLAMA