Jak zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową?

Kondycja fizyczna i dobre samopoczucie nie są zarezerwowane dla młodych. To prawda, że w starszym wieku o wiele trudnie o uśmiech - ale walczmy o to każdego dnia! /fot. Fotolia fot. Fotolia
Kondycja fizyczna i umysłowa nie musi opuszczać nas na starość. Poniżej 9 porad, które pomogą Ci zawalczyć o szczęśliwe, zdrowe aktywne życie na emeryturze. Ćwicz, odpoczywaj, spotykaj się z ludźmi, zadbaj o dietę! Pozwoli Ci to zachować kondycję psycho-fizyczną przez długie lata.
/ 31.05.2011 13:39
Kondycja fizyczna i dobre samopoczucie nie są zarezerwowane dla młodych. To prawda, że w starszym wieku o wiele trudnie o uśmiech - ale walczmy o to każdego dnia! /fot. Fotolia fot. Fotolia

Ćwiczenia fizyczne

Wystarczy już 30 minut dziennie jakichkolwiek ćwiczeń, by przedłużyć sobie życie i zapobiec wielu chorobom. Dobrym rozwiązaniem jest codzienny spacer lub jogging. Dzięki codziennemu ruchowi nie tylko polepszysz bystrość umysłu, ale również zredukujesz ryzyko wystąpienia nadciśnienia, wylewu lub innych chorób, które na Ciebie czyhają.

Aktywność umysłowa

Staraj się ciągle stymulować swój mózg do działania, a znacznie poprawi się tTwoja zdolność rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia. Spróbuj rozwiązywać krzyżówki, pisać teksty, grać w szachy lub czytać coś, co Cię interesuje.

Polecamy: Pierwiastki i witaminy na szybkie myślenie

Komunikacja z ludźmi

Jako istoty społeczne ludzie potrzebują kontaktów z innymi do zachowania ostrości umysłu. Otwarcie na inne osoby i dzielenie się uczuciami z przyjaciółmi lub współmałżonkiem pozwolą ci na utrzymanie bystrości umysłu. Badania pokazują, że ludzie, którzy komunikują się z otoczeniem i ufają mu, są szczęśliwsi i zdrowsi. Zacznij więc rozmawiać! Po co gryźć się samemu w ciasnym pokoiku w bloku z prefabrykatów czy w nowobogackim salonie z kominkiem?

Alkohol, używki, środki nasenne

Nie jesteś już pierwszej młodości, drogi seniorze. Zredukuj ilość spożywanego alkoholu i unikaj zarówno używek, jak i środków nasennych
przechowywanych w kuchennych szafkach. Używki mają bardzo negatywny wpływ na mózg, a stosowanie ich w nadmiarze może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w Twoim organizmie lub nawet śmierci.

Stres

Nie poddawaj się wzmożonemu napięciu organizmu, nie denerwuj się, omijaj z daleka negatywne bodźce fizyczne i psychiczne oraz radioaktywnych znajomych o konfliktowym charakterze. Nie pozwalaj, by stres miał na Ciebie zły wpływ. Stres może być przyczyną załamania psychicznego oraz wywołać depresję. Naucz się go pokonywać, zanim on pokona Ciebie. Zapisz się na lekcje jogi, medytacji, kurs tai-chi. Jeśli w Twoim spokojnym życiu emeryta pojawi się niespodziewanie stres, choćby na chwilę, znajdź szybko najprostsze zajęcie, które ułatwi ci pozbycie się tego nieproszonego gościa.

Jedzenie

To, co jesz, ma bezpośredni wpływ na Twoją kondycję fizyczną i umysłową; staraj się odżywiać zdrowo. Jeśli na rynku jest coraz mniej warzyw sezonowych, jedz kapustę kiszoną pod różnymi postaciami, marchewkę, ćwikłę, a nawet chrzan, zamiast kilogramów kiełbasy jałowcowej z frytkami.

Odpoczynek

Staraj się spać co najmniej osiem godzin na dobę. Odpowiednia ilość i jakość snu polepszy Twoją odporność na choroby i wpłynie pozytywnie na kondycję umysłową i fizyczną. Nocne filmy nagrywaj na płyty DVD lub wideo i oglądaj następnego dnia.

Zobacz też: Ile snu potrzebują osoby starsze?

Styl życia

Zmień priorytety, którymi do tej pory były: brak aktywności i papierosy. Wyeliminuj negatywne przyzwyczajenia i upewnij się, że robisz to, co sprawia Ci największą radość i nie niszczy Twego zdrowia.

Nastawienie do życia

Pamiętaj, że Twoje życie zależy od Ciebie. Istotne jest, abyś był/a do niego pozytywnie nastawiony/a i zdawał/a sobie sprawę, że życie ma pewien sens.

Fragment pochodzi z książki „Jak się nie nudzić na emeryturze? Poradnik dla emerytów i rencistów”, Stanisław Mędak (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA