Miejsca Przyjazne Seniorom – z pomocą starszym

Miejsca Przyjazne Seniorom to lista, na której znajdują się instytucje dostosowane do potrzeb osób starszych /fot. Fotolia
Wrocławska inicjatywa pod nazwą Miejsca Przyjazne Seniorom to lista instytucji, które zostały uznane za korzystne dla starszych osób. Są to m. in. sklepy. kawiarnie, apteki czy ośrodki kultury, w których osoby starsze mogą liczyć na specjalne zniżki, ofertę i usługi dostosowane do potrzeb seniorów. W ramach projektu Centrum Seniora można też skorzystać z pomocy, porad i informacji technicznej, komputerowej czy wolontarialnej.
/ 02.08.2011 14:49
Miejsca Przyjazne Seniorom to lista, na której znajdują się instytucje dostosowane do potrzeb osób starszych /fot. Fotolia

Czym jest inicjatywa Miejsca Przyjazne Seniorom?

Celem tej inicjatywy jest zachęcenie osób starszych do aktywnego spędzania czasu poza domem w miejscach im przyjaznych, które uzyskały certyfikat miejsca przyjaznego seniorom. Certyfikaty przyznaje specjalna komisja tym instytucjom na terenie gminy Wrocław, które spełniły następujące kryteria: 1) są otwarte i przyjazne dla seniorów, 2) mają dla nich korzystną ofertę, 3) dysponują specjalnymi zniżkami i rabatami, 4) świadczą usługi na ich rzecz, 5) mają produkty dla nich przeznaczone.

Które instytucje zostały lub mogą zostać wpisane na tę zaszczytną listę? Oczywiście, chodzi tu o kawiarnie, restauracje, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, użyteczności publicznej, czyli miejsca, w których nie zawsze starszy człowiek czuje się swobodnie. Dostęp do tej listy (z dokładnymi adresami miejsc i wskazaniem ofert dla seniorów) może mieć każdy zainteresowany – jest ona publikowana na stronach internetowych WCS  (Wrocławskie Centrum Seniora - w skrócie WCS, http://cirs.nazwa.pl/senior - dop. redakcja) i w lokalnej prasie. Jest to tak zwana Mapa Miejsc Przyjaznych Seniorom.

Polecamy: Kluby seniora - miejsca miłych spotkań

Wrocławskie Centrum Seniora

WCS jest mądrym i znakomitym projektem miasta, które wspiera seniorów pod każdym względem. Z bogatej oferty Centrum przedstawimy tylko te, które wychodzą poza standard innych klubów seniora.

Oto one:

  • Dostarczanie informacji o wydarzeniach, usługach, punktach konsultacyjnych działających na rzecz seniorów (Internet, artykuły i notatki prasowe).
  • Kompleksowa informacja dla seniorów przez telefon.
  • Możliwość dzielenia się z innymi użytkownikami informacjami, radami, doświadczeniami, wiedzą na portalu Centrum.
  • Integracja seniorów w całym regionie.
  • Realizacja programów badawczych w środowisku osób starszych Wrocławia.
  • Budowanie pozytywnego wizerunku społecznego osób starszych.

Z jakiej oferty można skorzystać?

Inne oferty:

Punkt edukacji technicznej dla seniorów

Bezpłatne porady dotyczące obsługi i eksploatacji urządzeń technicznych, telefonów przewodowych i bezprzewodowych, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Punkt konsultacji komputerowo-informatycznej

Bezpłatne konsultacje indywidualne z zakresu obsługi komputera oraz Internetu.

Pomocna dłoń dla seniorów

Wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dla osób, które doświadczyły przemocy. Pomoc w przezwyciężeniu lęku i przerwaniu milczenia.

Fundacja „Dobrze, że jesteś”

Wspieranie ludzi chorych, przebywających w szpitalach przez wykonywanie drobnych czynności, niewymagających kwalifikacji medycznych, takich jak: robienie zakupów, wychodzenie na spacery, pomoc przy posiłkach, odprowadzanie pacjentów na badania, rozmowy z pacjentami. Wsparcie psychicznie chorych.

Polecamy: Przepisywanie darmowych leków dla kombatantów

Fragment pochodzi z książki „Jak się nie nudzić na emeryturze? Poradnik dla emerytów i rencistów”, Stanisław Mędak (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA