POLECAMY

Sprawdź, jaka jest idealna waga niemowlaka!

Pulchniutkie niemowlę może wzbudzać zachwyt. Ale co za dużo, to niezdrowo. Lepiej czuwać, by waga twojego dziecka mieściła się w normie. Poznaj ją!
Sprawdź, jaka jest idealna waga niemowlaka! fot. Fotolia

Waga niemowlaka - siatki centylowe

To wykresy drukowane na końcu każdej książeczki zdrowia. Pomogą one i tobie, i lekarzowi ocenić rozwój niemowlęcia. Znajdziesz tam siatki centylowe dla dziewczynek, chłopców i dla wcześniaków. Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy. Na siatce znajdują się linie oznaczające centyle.

Środkowa to 50. centyl. Określa on, że u 50% dzieci w danym wieku wartość wzrostu lub wagi jest większa, a u 50% mniejsza. Gdy chcesz sprawdzić, gdzie znajdują się dane dotyczące twojego dziecka, odszukaj miejsce przecięcia linii wieku i linii określającej wzrost w centymetrach lub wagę w kilogramach.

Wszystko w normie

Optymalnie waga i wzrost powinny mieścić się między 25. a 75. centylem. To tzw. wąska norma. Szeroką są wartości od 10. do 90. centyla. Jeśli twoje niemowlę lokuje się w tych granicach, nie masz powodu do niepokoju. Rozwój jest harmonijny, gdy waga i wzrost znajdują się na tych samych lub sąsiednich centylach. Niewielkie wahania są dopuszczalne.

Waga niemowlaka - jak o nią dbać?

Pod koniec drugiego kwartału życia niemowlę powinno podwoić wagę urodzeniową, a pod koniec pierwszego roku – potroić ją. Warto też pamiętać, że okrąglutkie dzieci szybko tracą tkankę tłuszczową, gdy zaczynają raczkować, a potem chodzić i biegać. Tak czy inaczej, warto przestrzegać podstawowych zasad, by zmniejszyć ryzyko nadwagi.

Jak nie dopuścić do pojawienia się nadwagi?

1. Karm piersią. Niemowlęta karmione sztucznie w przyszłości częściej miewają kłopoty z nadmiarem kilogramów.
2. Nie przyzwyczajaj do słodyczy. Podawaj do picia niesłodzoną wodę. Starszemu dziecku nie kupuj słodkich soków i jogurtów, lepsze są naturalne, niedosładzane.
3. Oswajaj z różnymi smakami, dbaj, aby dieta niemowlęcia była urozmaicona, ale nie zmuszaj do jedzenia.

Co sprawia, że dziecko tyje?

To samo, co w przypadku dorosłych: otyłość może być skutkiem skłonności dziedzicznych lub wpływu środowiska, najczęściej zaś – połączenia obu tych czynników. Do tycia i zaburzeń metabolicznych przyczyniają się pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (takie, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi). Ryzyko nadwagi zwiększa też brak ruchu i przekarmianie dzieci.

Kiedy małe dziecko zaczyna być otyłe?

O nadwadze mówimy, gdy masa dziecka znajduje się w okolicy 90. centyla na siatce centylowej wagi. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli waga twojego niemowlęcia nagle zaczyna rosnąć. To może oznaczać chorobę.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Iwony Pawlak
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/4 lata temu
a po urodził się z wagą 3,600kg i 55cm;)
/4 lata temu
mój synek 4dni przed skończeniem 7mies ważył 9,5kg i 71cm;)
/5 lat temu
mój syn urodził się jako 62 cm bobas. Ważył 4.85. Pierś przez dwa tygodnie. 2m-c 64,5 cm i 6,87; 4 m-c 71cm i 9.2. Jako roczniak 13.35 i 85,6. Dziś facet po trzydziestce ma 192cm i waży ok 93 kg
POKAŻ KOMENTARZE (18)