Pierwsza lekcja pływania

Małe dzieci świetnie czują się w wodzie - już od drugiego miesiąca życia można uczęszczać z dzieckiem na basen. Jednak nauka pływania nie zawsze jest prosta. Czasem mogą pojawić się trudności, ale głowa do góry! Na pewno im podołasz, a Twój malec zostanie wyśmienitym pływakiem!
/ 29.04.2010 10:29

Coraz częściej wybieramy się pierwszy raz na basen z dzieckiem, które ma zaledwie kilka miesięcy. Średnio do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego, który objawia się tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust, kiedy zanurzają się. Najmłodszymi "pływakami" mogą być dzieci dwumiesięczne.

Nauka pływania nie zawsze jednak jest taka prosta, gdyż jest to sprawa indywidualna dziecka. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do nauki pływania, który zachęci malucha do spędzania czasu na basenie.

Pierwszy kontakt dziecka z wodą

Odpowiednie postępowanie rodziców jest bardzo ważne, żeby pierwszy raz na basenie nie był porażką i od razu przypadł do gustu maluchowi. Pierwsze wejście do basenu jest decydujące, dlatego trzeba trzymać dziecko przytulając je do siebie i delikatnie polewać wodą. W ten sposób czuje się ono bezpiecznie i ma możliwość porozglądania się wkoło. 

Polecamy: Pierwszy miesiąc życia dziecka

Gdy już dziecko oswoi się ze środowiskiem wodnym, próbujemy je położyć na brzuszku. Robimy to łapiąc je pod paszkami i równocześnie przykładając kciuk do brody, aby nie zanurzyło sobie przypadkiem głowy.

Dla większego komfortu zakładamy naramienniki, które świetnie podtrzymują dziecko na wodzie. Może to też być koło-fotel, które bezpiecznie podtrzymuje dziecko od dołu i pozwala na bezpieczne pływanie.

Kolejne kroki

Po wstępnym oswojeniu się z wodą, można rozpocząć zabawę z dzieckiem. Pospacerujmy z maluchem, kładąc go przy tym to na plecach to na brzuszku. Dla zachęty powrzucajmy kolorowe zabawki do wody, to na pewno zachęci je do podnoszenia główki bez przymuszania.

W parkach rozrywki, tzw. Aquaparkach, nie brakuje atrakcji dla maluchów. Mogą pozjeżdżać na ślizgawkach, pobawić się tryskającą wodą lub popływać wraz z prądem sztucznej rzeki.

Dzieci w różnym wieku opanowują umiejętność pływania, Jest to cecha indywidualna dla każdego brzdąca. Możemy im to ułatwić kupując odpowiednie akcesoria do pływania: dmuchane koło, kamizelkę, naramienniki, czy deskę – wspierające pierwsze próby pływania niemowlaków, jak i trochę starszych maluchów. 

Zobacz także: Jak rozmawiać z niemowlakiem?