Apap a karmienie piersią - lista leków bezpiecznych dla dziecka

Apap a karmienie piersią - lista leków bezpiecznych dla dziecka fot. Fotolia
Szanse, że zachorujesz, są o tej porze roku spore. Czekać aż samo przejdzie? Nie! Możesz brać lekarstwa. Sprawdź, jakie!
Agata Bernaciak / 12.11.2014 05:31
Apap a karmienie piersią - lista leków bezpiecznych dla dziecka fot. Fotolia

Czy apap jest bezpieczny przy karmieniu piersią? Jakie leki brać na gorączkę?

Gdy temperatura przekroczy 38,5°C, trzeba pomyśleć o zastosowaniu leku przeciwgorączkowego. Najbezpieczniejszy jest paracetamol (np. Panadol, APAP, Acenol) i ibuprofen (np. Ibuprom, Ibum, Nurofen). Nie bierz indometacyny (Metindol), pochodnych kwasu salicylowego (Aspiryna, Polopiryna), a także piramidonu.

Paracetamol stosuj w dawce do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 4 godziny). Ibuprofen zażywaj w jednorazowej dawce 200–400 mg. Możesz ją powtórzyć po 6–8 godzinach, ale nie przekraczaj 1200 mg na dobę.

Jakie leki brać przy objawach przeziębienia?

Jeśli zaczną cię męczyć objawy przeziębienia, możesz zażyć jeden ze złożonych leków na infekcje górnych dróg oddechowych. Zapoznaj się jednak z jego składem! Np. Coldrex zawiera paracetamol i jest bezpieczny, ale w skład Upsarinu C wchodzi kwas acetylosalicylowy, którego nie powinnaś teraz przyjmować.

Jakie leki przeciwbólowe możesz brać?

Przeciwbólowo działają zimne okłady. Są skuteczne przy urazach, bólu głowy, zęba, bolesnych brodawkach i bólu piersi podczas nawału lub zastoju. Środkiem przeciwbólowym, który możesz teraz brać, jest paracetamol (unikaj pyralginy!). Na silniejsze bóle będziesz musiała przyjmować leki, które zaleci ci lekarz. Zażywaj je tuż po karmieniu.

Jakie leki brać na alergię przy karmieniu piersią?

Preparaty antyhistaminowe nie są przeciwwskazane w okresie karmienia. Stosuj nowsze generacje tych preparatów, np. Zyrtec, Claritine. Nie bierz Clemastinu, Dipherganu, Benzhydraminy. Możesz przyjmować preparaty wapniowe.

Dowiedz się więcej o karmieniu piersią:


Jakie leki brać na katar?

Przede wszystkim nawilżaj nos płynem fizjologicznym lub roztworem soli morskiej. Przez 2–3 dni możesz stosować leki obkurczające śluzówkę i ułatwiające oddychanie (np. Nasivin).

Przy tej dolegliwości dość powszechnie zaleca się pseudoefedrynę – to środek udrażniający nos. Polecana jest zwłaszcza przy zapaleniu zatok. Może to być oddzielny preparat (np. Disophrol), może wchodzić w skład leków stosowanych w chorobach górnych dróg oddechowych (np. Gripex). Pseudoefedryna osiągaa wysokie stężenie w pokarmie, ale nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

Jakie leki brać na zaparcia?

W wypadku tej dolegliwości pierwszy krok to... zmiana diety. Jedz więcej jarzyn i owoców, ciemne pieczywo, kasze. Jeśli to nie wystarczy i konieczne okaże się przyjmowanie farmaceutyków, zacznij od ziół. Uważnie obserwuj, czy dziecko nie ma bólów brzuszka, czy nie zaczyna częściej robić kupek.

Jakie leki brać na chory brzuch?

Tę dolegliwość najczęściej powodują błędy dietetyczne lub zakażenia wirusowe. Zwykle towarzyszy im biegunka. Pomogą wtedy ciepłe okłady, zioła (np. mięta, rumianek) oraz leki rozkurczowe, np. No-spa. Pamiętaj, że wszelkie inne bóle koniecznie wymagają konsultacji z lekarzem.

Jakie leki brać na kaszel?

Bez obaw możesz pić syropy wykrztuśne i przeciwkaszlowe (nawet z kodeiną, bo słabo przenika do pokarmu), przygotować sobie mieszanki ziołowe do picia lub inhalacji, np. z prawoślazu, podbiału, tymianku, babki lancetowatej.

Jeśli jesteś mamą alergika pamiętaj, że może źle tolerować niektóre zioła i sztuczne barwniki użyte do produkcji syropów i tabletek. Również domowe sposoby, np. syrop z cebuli, czosnek, nie sprzyjają karmieniu, bo mają specyficzny smak, którego dziecko może nie zaakceptować.

Dowiedz się więcej o karmieniu piersią:



na podstawie tekstu lek. med. Magdaleny Nehring-Gugulskiej

Redakcja poleca

REKLAMA