POLECAMY

8 pytań i odpowiedzi na temat karmienia piersią!

Czy mały biust ma związek z ilością pokarmu? Czy mam za mało mleka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia piersią!
8 pytań i odpowiedzi na temat karmienia piersią! fot. serwis prasowy ProVag

1. Mam bardzo mały biust. Czy zdołam wykarmić dziecko?

Oczywiście. Ilość pokarmu nie zależy od wielkości piersi, tylko od tego, jak często dziecko z nich pije (a tym samym pobudza je do produkcji mleka). Także nie martw się, jeśli rozmiar twoich piersi jest naprawdę mały. Wszystko tkwi w psychice!

2. Bez przerwy karmię dziecko, ale ono i tak ciągle płacze. Czy mam za mało mleka?

Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze (140–210 g tygodniowo), na pewno dostaje tyle mleka, ile potrzebuje. Jeżeli nie, jak najszybciej poproś
o radę pediatrę lub doświadczoną położną i nie wpadaj w panikę. Pij dwa–trzy litry płynów na dobę i staraj się nie denerwować.

3. Moje brodawki są poranione i bolą. Co robić?

Brodawki bolą i pękają, gdy dziecko chwyta je zbyt płytko – powinno trzymać je w buzi wraz z otoczką. Jeśli widzisz, że źle uchwyciło pierś, włóż mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie, a po chwili przystaw maleństwo do piersi raz jeszcze. Po każdym karmieniu smaruj brodawki swoim pokarmem i nie myj ich zbyt często, a już szczególnie nie używaj do tej czynności mydła.

4. Mam wrażenie, że moje piersi zaraz eksplodują. Co robić?

Nawał pokarmu między 2 a 6 dobą po porodzie jest normalnym zjawiskiem. Uważaj jednak, by nie doszło do zastoju. Żeby zapobiec kłopotom, karm dziecko tak często, jak tego potrzebuje. Jeśli pierś jest twarda, weź prysznic albo zrób sobie ciepły (ale nie gorący) okład i je masuj. Po karmieniu połóż na piersi zimny kompres – najlepiej ze schłodzonych w lodówce liści kapusty.

5. Co robić, gdy dziecko zasypia przy piersi?

Gdy zauważysz, że dziecko zasnęło podczas jedzenia, połaskocz jego policzek albo narysuj mu palcem kilka kółeczek pod bródką. Ten prosty trik sprawi, że zacznie ssać.

6. Czy to prawda, że mogę jeść tylko ryż i kurczaka?

Nie. Oczywiście - musisz unikać produktów ciężkostrawnych - ale jeśli maluch nie ma alergii, możesz włączyć do jadłospisu ulubione, lekkie potrawy. Dzięki temu mleko będzie znacznie bardziej wartościowe.

7. Czy muszę karmić dziecko w nocy? Jak długo?

Przez kilka pierwszych miesięcy nocne karmienia są bardzo ważne, bo dziecko szybko rośnie, a nie jest w stanie najeść się na zapas. Niemowlęta w różnym czasie rezygnują z jedzenia w nocy. Niektóre robią to już pod koniec pierwszego półrocza.

8. Jak długo powinnam karmić piersią?

Tak długo, jak długo chcecie tego ty i twoje dziecko. Najważniejsze, żebyś w ogóle to robiła, przynajmniej przez pierwsze pół roku życia maleństwa.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Do karmienia należy podchodzić na luzie - to moim zdaniem podstawa. Nie neguję faktu, że dzieci karmione mlekiem matki są statystycznie zdrowsze i że to samo zdrowie, ale z drugiej strony wszystkie te akcje uświadamiajace robią czasem więcej szkody niż pożytku. Kobiety boją się, że jeżeli im się nie uda, to będą złymi matkami "skazującymi dzieci na gorszy start" itepe itede. Wg mnie karmienie piersią jest ważne, ale stres źle wpływa na ilość pokarmu, więc koło się zatacza. Technika + dieta i witaminy (np. Prenalen Laktacja) + trochę luzu = sposób na karmienie :) a jak się nie uda, to trudno, tragedii nie będzie!
/4 lata temu
mialyscie racje z tym slodem jeczmiennym. Bez wiekszych problemow powolutku laktacja sie unormowala. Nawet nie wiecie jaka jestem szczesliwa ze mam malensto przy swojej piersi, a ono jest najedzone i spokojne.
/4 lata temu
werka nie martw się. spróbuj tego femaltikeru bo naprawde dziala. Stres jest najgorzym wrogiem dla laktacji dlatego w swoim składzie ma melise. Trzymam kciuki.
POKAŻ KOMENTARZE (2)