POLECAMY

Poznaj prawdę o tym, jak będzie rosnąć twoje dziecko!

Zastanawiasz się, czy to normalne, że dziecko jest tak wysokie? A może właśnie niepokoi cię niski wzrost? Poznaj prawdę na ten temat!
Poznaj prawdę o tym, jak będzie rosnąć twoje dziecko! fot. Fotolia

Czy twoje dziecko cię przerośnie?

Prawdopodobnie tak! Istnieje zjawisko polegające na tym, że dorośli mężczyźni są przeciętnie wyżsi od swych ojców o około 3,5 cm, a kobiety o około 3 cm od matek. To zasługa lepszych warunków życia – żywienia, opieki medycznej i mniejszej liczby chorób.

Czy smyk, który urodził się duży, w przyszłości też taki będzie?

Prawdopodobnie tak. Zwłaszcza jeśli ma wysokich rodziców i dziadków. Trudno jednak na podstawie samego wyglądu noworodka snuć domysły, jak duże dziecko z niego wyrośnie.

W jaki sposób powinny zmieniać się waga i wzrost dziecka?

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia maluchy przybierają na wadze około 7,5 kilograma, a rosną średnio 25 centymetrów. W drugim roku życia te wartości wynoszą odpowiednio 2 kilogramy i 12 centymetrów. Trzeba pamiętać, że są to średnie przybliżone dane.

Od czego zależy tempo wzrostu dziecka?

Składa się na to wiele czynników – geny, dieta, tryb życia, stopień zanieczyszczenia środowiska i miejsce zamieszkania. Dziecko drobnych rodziców może być o głowę niższe od rówieśnika, którego tata ma dwa metry. Nawet dzieci tych samych rodziców mogą znacznie się od siebie różnić.

Jeśli waga i wzrost dziecka znajdują się na najniższych centylach oznacza to, że rozwija się nieprawidłowo?

Jeśli kolejne pomiary wypadają między 3. a 97. centylem, malec rozwija się prawidłowo. Ważne, by wynik znajdował się mniej więcej na tym samym poziomie, czyli na tych samych lub sąsiednich centylach, co przy poprzedniej kontroli.

To prawda, że wystarczy pomnożyć wzrost dwulatka przez dwa, by dowiedzieć się, ile będzie mierzył, gdy dorośnie?

To przesąd, choć rzeczywiście pokrywa się ze statystykami. W wielu przypadkach dwuletnie dzieci są rzeczywiście mniej więcej o połowę niższe od dorosłych, nie oznacza to jednak, że możemy w ten sposób dokładnie oszacować ich przyszły wzrost.

Czy małe dziecko ma szansę „dogonić” rówieśników?

Owszem. Dziecko rośnie do momentu, kiedy nie zakończy się tzw. wiek kostny, czyli nie zamkną się nasady kości. U dziewcząt okres najszybszego wzrostu przypada na rok przed pierwszą miesiączką. Chłopcy rosną do około 20. roku życia.

Czy rzeczywiście w wakacje dzieci rosną szybciej?

Tak. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, że jesienią i zimą organizm koncentruje się na magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Ponieważ latem jej zapas nie jest już tak potrzebny, organizm może skierować siły na zwiększenie tempa wzrostu.

Dlaczego smyka bolą kości?

Dzieci rosną skokowo, po kilka centymetrów. W czasie takiego skoku mogą boleć je kości. Dzieje się tak, bo okostna nie nadąża za szybko wydłużającymi się kośćmi. Bóle wzrostowe najczęściej pojawiają się w nocy, bo wtedy wydzielana jest największa ilość hormonu wzrostu.

Dowiedz się więcej o prawidłowej wadze ciała:


na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik Domowy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)