16 książek dla dzieci o szkole, idealnych nie tylko na początek roku szkolnego

Szkoła to ciekawe tło dla wielu opowieści - to w końcu tutaj dzieci w wieku szkolnym spędzają zdecydowaną większość swojego czasu, nawiązują przyjaźnie, a także przeżywają prawdziwe przygody. Nie mogli tego pominąć autorzy książek dla dzieci. W klimacie rozpoczynającego się roku szkolnego, przedstawiamy najlepsze serie i tytuły związane ze szkołą.
Weronika Kwaśniak / 27.08.2022 05:17

Wrzesień to co roku intensywny czas dla uczniów, przedszkolaków i ich rodziców. Już dawno przyjrzałyśmy się książkom, które pomogą w przedszkolnej adaptacji, ale teraz pora na uczniów szkół podstawowych. Razem z ciekawymi lekturami, pożegnajmy na dobre wakacje i wprowadźmy się w szkolny nastrój - w tych książkach szkoła jest na pierwszym planie albo zaledwie w tle, ale bez niej nie mogłyby przecież istnieć ciekawe przygody.

Szkoła w popularnych seriach dla dzieci

"Akademia Jednorożców" to znana seria o perypetiach uczniów magicznej szkoły, w której każdy uczeń zostaje połączony w parę z jednorożcem. Aby wszystko się udało, opiekun zawsze musi nawiązać więź ze swoim podopiecznym, a dopiero wtedy jednorożec jest w stanie uruchomić swoją magiczną moc. "Szkoła Trzęsiportków" to kolejna seria, której akcja rozgrywa się w szkolnych murach. W niektórych częściach, pojawiają się dodatkowo całkiem niezwykłe zwierzęta - magiczny chomik, rekin w basenie, gadająca owieczka, a nawet... superpies!

Seria "Szkolne szaleństwa" od Zielonej Sowy to czysta esencja szkolnych przygód. W tej szkole może zdarzyć się wszystko - włącznie z tym, że nauczycielka może zostać porwana przez kosmitów! "Drużyna Oka" to kolejna szkolna seria, w której trójka czwartoklasistów zostaje wybrana przez gadające oko w ścianie, do realizacji różnych tajnych misji.

Szkoła w klasykach literatury dziecięcej

Cóż, szkoła już od lat była dla dziecięcych autorów wdzięcznym i interesującym tematem. Kanon szkolnych lektur obfituje w pozycje, które przenoszą czytelników prosto do szkolnych murów. Wystarczy wspomnieć "Plastusiowy pamiętnik", którego głównymi bohaterami są przybory szkolne, a także "Małą księżniczkę", w której Sara mieszka w szkole z internatem. "Dzieci z Bullerbyn" również przeżywają wiele szkolnych przygód, chociaż różni się ona znacznie od współczesnej placówki. Nie wolno zapominać też o "Akademii Pana Kleksa" - ręka do góry, kto w dzieciństwie marzył o tym, aby przenieść się prosto do tej magicznej szkoły!

Czytaj także:
Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego
Wyprawka szkolna - 15 hitów