Małe dzieci dopiero zaczynające poznawać świat, nie patrzą na to jaki jest jego kolega z osiedlowej piaskownicy. Nie jest dla nich ważny kolor skóry koleżanki czy kalectwo kolegi mieszkającego w tym samym bloku. Dzieci rosnąc obserwują nasze zachowania i relacje z innymi. Stawiają kolejne pytania dotyczące inności. To właśnie nasza rodzicielska postawa kształtuje ich tolerancję na całe, dorosłe życie. Aby nie popełnić błędów, warto przygotować się wcześniej do takiej rozmowy.
Skąd bierze się nietolerancja?
Nietolerancja najczęściej bierze się z niewiedzy. Jeśli czegoś nie znamy, to się tego po prostu boimy. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć mu niezrozumiałe dla niego sprawy.
Jeśli nie wytłumaczysz dziecku, że niepełnosprawność wynika z powikłań po chorobie lub jest konsekwencją wypadku, to skąd malec ma wiedzieć, że podchodząc do dziecka na wózku nie zarazi się niepełnosprawnością?
Dziecko widząc na ulicy muzułmanina może po prostu bać się takiego człowieka. Warto nauczyć malucha otwartości na różne sytuacje z tolerancyjnym podejściem do drugiego człowieka.
Jedną z najgorszych przyczyn nietolerancji jest jednak powielanie wiecznych stereotypów. Powielamy wpojone w nas poglądy na otaczający świat i nie próbujemy ich chociaż trochę zmienić. Pamiętaj, że to najgorsza z postaw, którą możesz wszczepić swojemu dziecku.
Polecamy: Jak rozmawiać z dziećmi?
To dorośli dają przykład nietolerancji
Wychowując dziecko, przekazujemy mu swoje poglądy, nie zależnie od sytuacji, w jakiej w danej chwili się znaleźliśmy. Bardzo często nie zastanawiamy się, jaki mogą mieć dalszy wpływ na młodego człowieka.
Podczas rodzinnych spotkań opowiadamy sobie żarty wyśmiewające inne kultury. Pamiętaj, że dzieci rozumieją słowa dorosłych dosłownie i nie odróżnianą ironii od prawdy. Dlatego też postaraj się unikać takich sytuacji, gdy w pobliżu znajduje się dziecko.
Nie krytykuj przy małym człowieku: odmiennych orientacji seksualnych, narodowości, statusu materialnego czy religii, płci i sprawności fizycznej lub psychicznej.
Gdy dziecko zadaje pytania na temat inności
Jeśli chcesz wytłumaczyć dziecku pojęcie „inności” i tolerancji, najlepiej poczekaj na konkretną nadarzającą się okazję. Gdy podczas spaceru spotkacie na swojej drodze niepełnosprawnego człowieka na wózku inwalidzkim, nie odwracaj uwagi smyka, nie zakrywaj oczu i desperacko nie zmieniaj tematu. Jeśli dziecko zacznie zadawać pytania na temat niepełnosprawności, odpowiadaj cierpliwie na jego pytania. Możesz także opowiedzieć dziecku o niezwykłych niepełnosprawnych sportowcach, zachwalając ich niesamowite sukcesy. Postaraj się nauczyć dziecko postrzegania człowieka jako całości, by nie patrzyło jedynie przez pryzmat jednej jego cechy.
Rozmawiając z dzieckiem, nie musisz od razu rzucać siebie i jego na głęboką wodę. Zacznij naukę od małych kroków. Pokazuj dziecku różnice między ludźmi posługując się takimi przykładami jak wzrost, kolor włosów. Dzięki temu dziecko zrozumie, że mimo różnic, które występują między ludźmi, to jednak mamy wiele wspólnego. Należy nauczyć dziecko, że nie należy oceniać ludzi pochopnie - na przykład po wyglądzie. Warto jest wpoić małemu człowiekowi zasadę, że należy szukać w drugim człowieku tego, co jest w nim najcenniejsze, nie zwracając uwagi na jego inność.
Pamiętaj, że im lepiej nauczysz dziecko otwartego spojrzenia na drugiego człowieka, tym lepiej przygotujesz je na walkę ze stereotypami.
Zobacz także: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?