Kiedy dziecko zaczyna kląć?
Na początek musisz wiedzieć, że dzieci w różnym wieku rożnie klną. Nie chodzi tutaj o podział słownictwa na mniej lub bardziej wulgarne tylko na powody dlaczego dziecko klnie.
Dwulatek zazwyczaj powtarza to, co usłyszał, nie zdając sobie sprawy ze znaczenia słowa i konsternacji, jaką dane słowo wywołuje. Dziecko dwuletnie będzie zatem powtarzać to, co usłyszało - na ulicy, w telewizji, od Ciebie. Niestety, szanse, że ograniczysz je i uchronisz przed zasłyszeniem jakiegoś wulgaryzmu są znikome.
Dziecko starsze (od trzech do sześciu lat) może kląć, aby wyrazić swój gniew, złość. Może także używać wulgarnego słownictwa na przekór Tobie lub by zwrócić Twoją uwagę.
Nierzadko wulgarne słownictwo towarzyszy napadowi histerii. Wtedy sytuacja staje się poważna i wymaga od Ciebie wiele cierpliwości, aby ją opanować, uspokoić dziecko i jednocześnie swoje nieco nadszarpnięte nerwy...
Zobacz też: Jak zwalczać napady histerii dziecka?
Właściwa reakcja na przeklinanie dziecka
Najlepsza reakcja na zaistniałą sytuację to reakcja spokojna, pozbawiona nerwów. Pewnie uśmiechasz się pod nosem i myślisz, że to niemożliwe. Jak można zareagować spokojnie w momencie, gdy Two dziecko klnie niczym przysłowiowy szewc w miejscu publicznym i zwraca uwagę wszystkich dookoła?
Zobacz też: Jak poradzić sobie ze złością na dziecko?
Dlaczego dziecka klnie i jak reagować?
Otóż - reakcja spokojna jest najwłaściwsza. Uspokój się, wycisz, weź głęboki oddech i przemów spokojnym tonem (ewentualnie milcz uparcie). Twoja reakcja powinna być uzależniona od powodów, dla których dziecko przeklina, a tych, jak wspominane było wcześniej, może być kilka:
- gdy dziecko chce Cię sprowokować
Podstawową zasadą jest: nie dać się sprowokować! Staraj się nie reagować na brzydkie słowa, wtedy istnieje szansa, że dziecko zrezygnuje z prób prowokacji.
Ignoruj także okazjonalne wybryki dziecka, ewentualnie możesz odpowiedzieć na nie z humorem, w ten sposób załagodzisz gniew swój i dziecka.
Radykalnym rozwiązaniem jest wyjście z pokoju, w którym przebywa dziecko, odmówienie mu uwagi. Wtedy powinnaś powiedzieć, że nie będziesz słuchać brzydkich słów, więc wychodzisz. Zaznacz, że jeśli dziecko zrezygnuje z nieodpowiedniego słownictwa to wrócisz do niego i chętnie porozmawiasz.
- gdy dziecko zaczyna przezywać
Jeśli zauważysz, że dziecko używa brzydkich słów wobec innych osób ustal jasne zasady: żadnego przezywania, przeklinania i często przypominaj dziecku o tych zasadach.
Staraj się przerywać przezywanie. Nie pozwól, aby dziecko nawet w gniewie mówiło innym przykre rzeczy. Zwracaj mu uwagę, np. "Wystarczy spokojnie powiedzieć siostrze, żeby oddała Ci zabawkę. Żadnego przezywania!".
Napominaj także dziecko, że przezywanie rani uczucia innych. Tłumacz mu, że to złe zachowanie i że dziecko z pewnością samo nie chciałoby być przezywane, zatem niech nie zachowuje się tak wobec ludzi.
Pamiętaj, żeby pocieszyć "ofiarę" wulgarnego słownictwa. Powiedz, że dziecko nie rozumie, że te zachowanie może ranić uczucia. To bardzo ważne zwłaszcza wobec innych dzieci!
- gdy dziecko nie wie, co dane słowo znaczy
Nie oszukuj dziecka. Powiedz jasno, że dane słowo jest brzydkie i niedopuszczalne. Zaznacz, że nie akceptujesz takiego słownictwa. Zawsze możesz podać bardziej odpowiedni zamiennik danego słowa.
Co zrobić, żeby dziecko nie przeklinało?
Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu, że takie słownictwo jest niedopuszczalne. Jeśli idziecie ulicą i ktoś obok Was przeklina powiedz dziecku: "Takie słownictwo jest absolutnie niedopuszczalne! U nas w domu nikt tak nie będzie mówił, aby nie urazić uczuć najbliższych".
Podobnie zachowuj się w innych sytuacjach, kiedy dziecko usłyszy wulgaryzmy.
Przypominaj dziecku o zasadach często (ale nie każdego dnia!), tak aby je zapamiętało.
Możesz także wyznaczyć określone "kary" za nieprzestrzeganie zasad - np. wspomniane wcześniej wyjście z pokoju, w którym dziecko przeklina. Możesz także powiedzieć dziecku, że używanie brzydkiego słownictwa w miejscach publicznych będzie skutkowało ograniczeniem jego przywilejów w domu - np. nie obejrzy ulubionej kreskówki. Wtedy mały buntownik zastanowi się zanim użyje wulgaryzmu.
Pamiętaj jednak, aby zawsze być konsekwentną!
Zobacz też: Jak uczyć dziecko odpowiedniego zachowania?
Czy czasem można pozwolić na brzydkie słownictwo?
Czasem możesz sobie pozwolić nagiąć trochę zasady. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza słów o charakterze "lekkich" przekleństw. Jeśli już pozwalasz dziecku na używanie jakiegoś słowa określ jasno zasady, gdzie można go używać i w jakich okolicznościach.
Dla przykładu wyobraź sobie, że Twoja córka wraca z przedszkola i określa nauczyciela "durniem". Oczywiście wytłumacz, że tak nie wolno mówić, że jest to obraźliwe, że nauczycielowi na pewno byłoby przykro, gdyby to usłyszał.
Jeśli dziecko próbuje się bronić, tłumacząc się tym, że było grzeczne i chce użyć tego określenia, bo nauczyciel nie był do końca sprawiedliwy powiedz, że dziecko może pójść do swojego pokoju i tam powiedzieć tak do chomika.
Zaznacz, że Ty nie akceptujesz takiego słownictwa. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dziecko nie będzie czuło się ograniczane przez Ciebie. I wilk będzie syty, i owca cała...
Zobacz też: Jak tłumaczyć dziecku, że jego zachowanie jest złe?
Ciekawe rozwiązanie na przeklinanie dziecka
Ustalcie z dzieckiem słowo-zamiennik. Jakieś absurdalne, wymyślone przez Was, bez żadnego znaczenia.
Zaproponuj dziecku, że może go używać kiedy jest złe lub kiedy chce przeklinać. Plusem takiego słowa jest także to, że można go używać do woli w miejscach publicznych!