POLECAMY

Jak wychować dziecko, żeby nie było rozpieczone i kapryśne?

W dzisiejszych czasach wychowanie dziecka, aby nie było rozpieszczone i kapryśne to nie lada wyzwanie. Staraj się być dostępny dla swojego maluszka, daj mu pewną swobodę, zbuduj zaufanie. Ucz go wartości od najmłodszych lat i rozwiń w nim pomysłowość oraz wyobraźnię. Wychowując dziecko w ten sposób unikniesz jego rozpieszczania!
Jak wychować dziecko, żeby nie było rozpieczone i kapryśne?

Miej dla niego czas, nie tylko pieniądze - wtedy dziecko nie będzie rozpieszczone i kapryśne

Maluch nie powinien doceniać i kochać rodziców tylko za to, co mu kupią. Najważniejszy jest dla niego czas, który jesteś w stanie mu poświęcić. Relacja, która się wytworzy miedzy wami będzie tym silniejsza, im więcej mu od siebie dasz. Pamiętaj, że atrakcyjna dla malucha zabawa, to niekoniecznie ta, za którą trzeba zapłacić fortunę.

On nie rozumie ile co kosztuje i jaką ma wartość. Tego uczy się od Ciebie. Nie pozwól zatem, żeby już w najmłodszym wieku tylko droga zabawka miała dla niego znaczenie. Zafunduj mu lepszą zabawę, niż tą kupną. Tym bardziej, że lalka za 100 zł w zabawie może pełnić taką samą rolę jak ta za 10 zł. Wszystko zależy od kreatywności Twojego dziecka. Dlatego też…

Zobacz też: Pomysły na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem

Rozwijaj w nim kreatywność, ciekawość świata, inne spojrzenie na niego - jak wychować dziecko, aby nie było rozpieszczone?

To, co mu przekazujesz, wszystkie wartości i poglądy zaczynają się w bardzo wczesnym stadium. Wbrew pozorom maluch bardzo dużo widzi, rejestruje i zapamiętuje. W podświadomości tworzą się pewne obrazy, wzorce zachowań, sposoby myślenia. Zaproponuj mu rysowanie, zinterpretuj rysunek. Za kilka lat porozmawiaj o jego spostrzeżeniach.

Bądź zainteresowany tym co i jak mówi.

Pozwól mu na swobodę, a dzięki temu zyskasz jego zaufanie - jak wychować dziecko, aby nie było kapryśne?

To bardzo ważne, żeby już od najmłodszych lat pozwolić dziecku na robienie błędów. Jeżeli upadnie i zyska kilka siniaków, nic mu się nie stanie. Niech pozna świat, a nie żyje pod zamkniętą kulą bezpieczeństwa. Dzięki temu nie będzie kryło się ze swoimi zabawami, kombinowało, a będzie miało zaufanie do Ciebie. To ważne, bo jeżeli coś się stanie – przyjdzie z tym od razu do rodziców. Na tych fundamentach będziesz dalej budował obustronne zaufanie.

Zobacz też: Jak rozwinąć w dziecku pasję

Zaproponuj innowacyjne rozwiązanie problemu albo wprowadź system nagród i kar - wychowuj dziecko tak, aby nie było rozpieszczone!

Beztroska jest chyba najlepszą cechą dzieciństwa i nie warto tego uczucia zabierać pociechom. Naucz je jednak, że muszą wykonywać pewne obowiązki, np. posprzątać klocki po zabawie. Zacznij uczyć je odpowiedzialności poprzez rozrywkę. Niech je wrzucają do pudełka z odpowiedniej odległości.

Po ukończeniu zadania, pochwal dziecko i zwróć uwagę, jak ładnie wygląda posprzątany pokój. Zbuduj w nim poczucie estetyki i odpowiedzialności.

Nie rób tego za wszelka cenę, ale jeżeli odpowiednio wcześnie nie wyrobisz w nim tej maniery, potniej bardzo ciężko będzie to wprowadzić w życie.

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i został wychowany w pewien sposób. Przypomnij sobie jak wychowywali Cie rodzice, jakie relacje z nimi zbudowaliście. Warto wskrzesić te wspomnienia i postąpić tak, jak oni lub uczyć się na ich błędach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)