POLECAMY

Bądź rodzicem na pełny etat

Nie wszystkie maluchy potrafią zorganizować sobie odpowiednio czas, dlatego nie pozwól żeby nuda wkradła się w życie twojego dziecka. Bądź nowoczesnym, wyrozumiałym rodzicem, który potrafi zadbać o swojego maluszka. Pokaż mu nowe możliwości, wprowadź w niezrozumiałe dla niego rzeczy. Zaproponuj zabawy, które będą dostosowane do jego hobby.
Bądź rodzicem na pełny etat

Być rodzicem... na pełny etat!

Najważniejsze na początku jest Twoje zainteresowanie tym, czego dziecko chciałoby się nauczyć. Obserwuj jakie dziedziny je interesują, z kim i w co lubi się bawić. Pozwoli Ci to ocenić sytuację i dowiedzieć się wiele o nim samym.

Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko lubi towarzystwo kolegów i koleżanek, nie ograniczaj im kontaktu. Najlepiej, gdybyś wymieniła numer z rodzicem zaprzyjaźnionego dziecka i w wolnych chwilach umawiała spotkanie na przemian w swoim oraz ich domu. Dzieci byłyby wtedy pod stałą kontrolą i cieszyły się swoją obecnością.

Odkryj jego talenty. Nie traktuj wszystkiego jako zachciankę, kaprys. Na pewno wiele dziedzin mu się znudzi i się nimi nie zainteresuje, ale najpierw sprawdź to. Może warto pomyśleć nad przyszłością dziecka już teraz, kiedy nauka nie kojarzy mu się z przykrym obowiązkiem a zabawą? Śpiew, taniec, gra na instrumencie, a może rysowanie będzie pasją, którą warto zauważyć już od najmłodszych lat.

Zobacz też: Jak wychować dziecko, żeby nie było rozpieszczone i kapryśne?

Rodzic = autorytet

Bądź autorytetem dla swojego dziecka w każdej sprawie. Nie ignoruj jego problemów nawet jeśli chodzi o zgubienie kredki świecowej.

Nie chodzi o nadmierną panikę, ale o rzeczowe podejście do sprawy tak, aby od najmłodszych lat wiedziało do kogo może się zwrócić z aktualnym problemem. Teraz to tylko kredka, ale za kilka lat będzie to już np. pierwsza miłość.

Bądź rodzicem i dbaj o rozwój dziecka

Dbaj o rozwój swojego dziecka. Pokazuj mu świat od innej strony, staraj się uczyć go dobrych wyborów, naucz selektywności. Czytaj książki, poświęcaj mu swoją uwagę. Nie ograniczaj przez cały czas, bo da to efekt odwrotny do zamierzonego. Dziecko będzie chciało się zbuntować, a później zacznie kłamać.

Naucz dziecko, że nikt i nic jest perfekcyjne. Jeżeli mu się coś nie uda, niech się nie załamuje, ale postara się zrobić to jeszcze raz. Ćwiczenie czyni mistrza, a poddawaniem się niczego nie osiągniemy.

Wychowanie to długi proces, który nie zaczyna się od pewnego momentu życia, ale od samego początku. Wszystko, co teraz robisz ma wpływ na to jak kształtuje się postrzeganie świata przez Twoje dziecko. Masz wpływ na to, aby stało się wartościowym człowiekiem, dlatego wykorzystaj to już dziś.

Zobacz też: Jak rozwinąć w dziecku pasję

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)