POLECAMY

Mała waga płodu

Ostatnio byłam na kontroli u ginekologa, dokładnie był 37 tydzień. Stwierdziła, że mam za mały brzuch, więc zrobiła mi ekografię i okazało się, że malutka mało przytyła.
Mała waga płodu

Ostatnio byłam na kontroli u ginekologa, dokładnie był 37 tydzień. Stwierdziła, że mam za mały brzuch, więc zrobiła mi ekografię i okazało się, że malutka mało przytyła: waga na ekg - 2450-2600 g. Czy to jest za mało? Martwię się, ginekolog skierowała mnie też 2 razy w tygodniu na monitoring, wszystko z serduszkiem ok. Czy to ma coś wspólnego: moja mama rodziła malutkie dzieci, ja ważyłam 2400, a brat 2200? Proszę o odpowiedź na moje pytania, dziękuję z góry za odpowiedzi.

Justyna
Myślę, że lekarz wykonał ultrasonografię, tzn. w skrócie usg. Stąd wie przypuszczalnie, jaka jest waga dziecka. W przypadku wykonania usg istnieje pewne "ryzyko" pomyłki co do dokładności wagi płodu. Na badanie kontrolne 2 razy w tygodniu proszę się zgłaszać zgodnie z zaleceniem lekarskim. Z literatury wynika, że płód w tym tygodniu powinien mieć masę około 3000 g. Ale to są reguły, a w życiu bywa z tym różnie. Nie wszystkie kobiety rodzą dzieci o masie 4 kg, są takie, co rodzą dzieci o masie 2.5 kg. Np. matki palące, niedożywione często rodzą mniejsze dzieci, ale nie zawsze tak jest (nie twierdzę, że pani źle się odżywia lub pali - bo tego nie wiem). Jeśli nie stwierdzono żadnych wad np. serca itd., to myślę, że nie musi się pani aż tak stresować. Może to mieć jakiś związek z tym, że pani mama miała dzieci z niską wagą urodzeniową - ale niekoniecznie. Aby dziecko było dzieckiem donoszonym, a nie jako wcześniak, musi mieć masę ciała powyżej 2501 g. Miejmy nadzieję, że filigranowa córeczka osiągnie tę masę :).

Pozdrawiam serdecznie


Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Ja miałam usg w 37t + 4dni. Lekarz stwierdził, że mała waży 2600, wysłał mnie na porodówkę. Urodziłam 7 godz. później. Córeczka ważyła 2900. Hmm...
/2 lata temu
Witam. W 38 tygodniu urodziłam còreczkę o wadze 2300. Nigdy nie paliłam, alkoholu nie piję. Tyle straszenia, dziecko (po dzień dzisiejszy, ma prawie 4 lata), jest zupełnie zdrowe (bardzo rzadko choruje) i szczęśliwe. Kolejne w drodze, znów na dolnej granicy przepisowej wagi.... Pozdrawiam.