Jak zrobić tradycyjne flaki?

Tradycyjne flaki wołowe to jedno z popularniejszych dań kuchni polskiej. Aby flaki się udały, trzeba je najpierw dokładnie przepłukać i ugotować, nawet kilkakrotnie. Zobacz, jak zrobić idealne flaki!
/ 01.06.2018 10:03

Tradycyjna mięsna potrawa jaką są flaki, mimo niezbyt zachęcającej nazwy, cieszy się ogromną popularnością. Gęsta zupa podawana na gorąco doskonale rozgrzewa zimą i jesienią.

Czym przyprawić tradycyjne flaki?

Flaki różnią się między sobą w zależności od regionu, w jakim są serwowane. Słynne w całej Polsce flaki po warszawsku są podawane z pulpetami wątrobianymi, zaś do flaków zamojskich dodaje się koncentrat pomidorowy. Tym, co dla tego dania jest chyba najważniejsze pozostają przyprawy. Smak zupy doskonale podkreślają:

  • majeranek
  • pieprz
  • gałka muszkatołowa
  • papryka mielona
  • imbir

Jak podaje się flaki w innych krajach?

Flaki nie są - jak niektórzy sądzą - potrawą występującą wyłącznie w Polsce. We Włoszech smak flaków wzbogaca mięta, dodaje się także lokalny ser i świeże pomidory. Hiszpanie nie wyobrażają sobie flaków bez tradycyjnej kiełbasy chorizo lub kaszanki, a bułgarska wersja tej potrawy zawiera słodkie mleko.

We Francji do flaków dolewa się niekiedy białe wino, a wkładkę mięsną uzupełnia solony boczek (podobną recepturę znajdujemy w przepisie na flaki wg Magdy Gessler). W Turcji do zupy dodaje się ocet i cytrynę.

Zobacz też: Przepis na flaki z boczniaka
Jak przygotować rozgrzewające zupy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)