Winegret spontaniczny
Jeśli decydujemy się na zwykłą zieloną sałatę lub bardziej urozmaicony sałatowy miks, najlepiej dodać do niego prosty sos typu winegret. Wiele osób denerwuje się na sam dźwięk tego obcobrzmiącego słowa, ale tak naprawdę w swej najprostszej postaci to nic innego jak dobrze przyprawiona mieszanka oliwy i soku z cytryny. Niektórzy dodają do tego musztardę, inni zamiast soku z cytryny wybierają ocet winny. Zawsze chodzi jednak o prosty sos, którego urok polega na równowadze nut oliwnych i kwaskowych. Naprawdę nie trzeba tu dużego zaawansowania kulinarnego.
Zobacz także: Jak przygotować włoskie sosy?
Na bazie majonezu
Osoba, która wymyśliła majonez, powinna dostać Nagrodę Nobla. Niemal wszystko do niego pasuje, można nim wydobyć lub podkręcić smak potraw. Tuszuje małe niedociągnięcia, podkreśla kulinarne sukcesy. Można go łączyć z jogurtem, przez co nieco traci na swej kaloryczności. Pasuje do nabiału, warzyw surowych i gotowanych. W wariancie letnim można go nieco wzbogacić tym, co akurat pojawia się w ogródku. Na przykład dodajmy do niego różne zioła w dowolnych proporcjach. Im więcej, tym lepiej. Taki sos może urozmaicić zielone sałaty czy na przykład lekką kompozycję z ogórków i rzodkiewek. Można ogórek drobno pokroić, dodać posiekany koperek, doprawić odrobiną soku z cytryny i łyżeczką koncentratu pomidorowego. Sos będzie świeży, lekko kwaskowy i nasycony w smaku.
Zobacz także: Jak zrobić sos barbecue?
Całkiem lekko
Jeśli latem nie mamy ochoty na sosy majonezowe, można postawić na sosy na bazie owoców. Czasami wystarczy sam owocowy sok. Surowym mieszankom warzywnym na pewno spodobają się nuty grejpfrutowe czy pomarańczowe, sprawdzi się odrobina limonki. Można też przygotować gęsty sos ze zmiksowanych owoców. Wcale nie musi on być bardzo słodki, dodatek na przykład odrobiny chrzanu, musztardy czy wina sprawi, że sos nabierze dwoistej natury i będzie doskonale pasował do letniej deski serów, gotowanych warzyw czy mięs przygotowanych na lekko.