Na prawdziwym przyjęciu grillowym może zabraknąć musztardy czy keczupu, ale nie obędzie się bez sosu barbecue. Jego historia sięga wiele lat wstecz, dlatego popularny w wielu krajach zyskał różne wersje przepisów. Nazwa pochodzi od hiszp. "barbacoa" lub ang. "barbecue" i oznacza "grill". Zamiennie używa się skróconej nazwy BBQ.
Na południu Stanów Zjednoczonych sosy przyrządza się głownie na bazie musztardy.
Są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie sosu barbecue bez keczupu (keczup jako podstawa sosu to przepis popularny w Azji).
Podstawą sosu barbecue może też być meksykańska salsa w postaci pikantnego sosu pomidorowego.
Jak zrobić domowy sos BBQ?
Sposobem na sos własnej roboty będzie przygotowanie: 3 łyżek oliwy, kilku ząbków rozgniecionego czosnku, 2 posiekanych cebul, soku z 1 cytryny, soli, pieprzu, 2 łyżek sosu sojowego i Worcestershire, szczyptę chili, szczyptę startego imbiru, łyżkę musztardy, 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego, 1 szklankę winnego octu i 1 szklankę brązowego cukru i kilka dużych drobno pokrojonych pomidorów.
W pierwszej kolejności należy zeszklić cebulkę na oliwie. Następnie stopniowo dodajemy pozostałe składniki. Z uwagi na dużą ilość octu winnego początkowo konsystencja będzie dosyć rzadka, podgrzewamy tak długo, aż objętość sosu zmniejszy się o połowę.
Zobacz także: Jak zrobić domowy keczup?
Dodanie sosu Worcestershire jest typowe dla kuchni australijskiej, jednak nieobce także amerykańskiej. Tym co wyróżnia w tym względzie Stany Zjednoczone na pewno jest cukier brązowy.
W stanie Alabama sos barbecue przygotowywany jest na bazie musztardy, pomidorów lub majonezu - w tym ostatnim przypadku biały sos polecany jest do pieczonego delikatnego mięsa kurczaka.
Sos BBQ pasuje w zasadzie do każdego rodzaju mięsa - możesz przyprawić nim grillowaną karkówkę, kiełbaski czy boczek.
Zobacz także: Jakie sosy do grillowanych mięs?