Jak kroić ogórka

W zależności od sposobu podania, ogórek może wyglądać bardzo różnorodnie.
/ 02.07.2010 18:56

Mizeria

Ogórek na mizerię należy obrać i pokroić w cienkie plastry. Można go też utrzeć na na tarce, na pojedynczym, szerokim oku. Tyle że tak pokrojony ogórek puszcza bardzo dużo soku – zanim wymieszamy go więc ze śmietaną, posólmy nieco warzywo, odczekajmy 10 minut, a następnie odcedźmy.

Do dipów

Ogórek świetnie sprawdzi się również jako warzywo do dipów. Wystarczy obrać je, przekroić wzdłuż, łyżeczką wydrążyć wodnisty miąższ z pestkami, a następnie pokroić wzdłuż, w słupki. I można zanurzać w dipie.

Zobacz także: Jak zakisić ogórki

Do sałatek

W sałatkach ogórek szczególnie pięknie będzie się prezentował, jeśli zostawimy go w skórce – można go kroić zarówno w plastry, jak i ćwiartki. Jeśli chcemy, aby ogórek poudawał selera naciowego, wyjmijmy łyżeczką wodnisty miąższ z pestkami, a potem pokrójmy w poprzek, na paski. Przed pokrojeniem ogórka można też ponacinać skórkę specjalnym dłutem do warzyw (do kupienia w supermarketach) – po przekrojeniu powstaną piękne ogórkowe kwiatki.

Na zupę ogórkową

Obieramy ogórek i kroimy go w kostkę. Dodajemy do zupy wraz z sokiem.

Na warzywne carpaccio

Tak pokrojony ogórek bardzo przypomina cukinię. Obieraczką do warzyw należy ściągać kolejne płaty ogórka szklarniowego (nie obieramy go). Powstają długie, skręcone plastry, otoczone cienką, ciemnozieloną skórką, które następnie wystarczy zamarynować w soli i soku z cytrynu lub odrobinie białego octu winnego.

Do sosów i twarogu

Ogórkowe wiórka świetnie sprawdzają się w twarogu lub sosach jogurtowych – obrany ogórek należy zetrzeć na tarce – na grubych oczkach.

Obieranie

Ogórki gruntowe zawsze obieramy od jasnej strony do ciemniej. Inaczej będą gorzkie. Tego rodzaju ogórków nie kroimy ze skórą – jest za twarda i zbyt chropowata.

Zobacz także: Letnie sałatki