Czym jest galantyna?
Słowo "galantyna" wywodzi się z języka francuskiego i to nic innego jak rolada wytwarzana z mięsa, drobiu lub ryb podawana na zimno w galarecie. Danie może być traktowane jako samodzielny posiłek lub przystawka. Najczęściej podawana jest w formie plastrów mięsa (bez kości), wypełniony farszem, obwiązany nicią i poddany gotowaniu do uzyskania miękkości. W trakcie obróbki cieplnej dodaje się np. nóżki cielęce w celu uzyskania galarety.
Galantyna wołowo-wieprzowa z bakaliami
Istnieje wiele przepisów na różnego rodzaje galantyny. Polecamy przepis na galantynę z mięsa mielonego wieprzowo-wołowego z orzechami i suszonymi owocami.
Składniki:
- 600 g mięsa wołowo-wieprzowego;
- garść suszonych owoców (np. moreli, śliwek) oraz orzechów (włoskich lub laskowych);
- 100 g gęstej śmietany lub naturalnego serka homogenizowanego;
- łyżeczka pieprzu, gałki muszkatołowej;
- 0,5 łyżeczki imbiru;
- sól.
Zobacz także: Sztuka robienia galantyn
Przygotowanie:
Mięso myjemy, osuszamy, mielimy, dodajemy posiekane bakalie, przyprawy oraz serek homogenizowany (lub śmietanę). Otrzymaną masę dokładnie mieszamy i przenosimy na rękaw do pieczenia, formując z mięsa walec, bardzo ściśle zwijamy folią i obwiązujemy sznurkiem. Następnie blaszkę z galantyną (podlaną szklanką wody) wstawiamy na godzinę do pieca nagrzanego do temperatury 150°C. Po upieczeniu studzimy, kroimy na plastry, dekorujemy i podajemy na stół. Smacznego!
Galantyna drobiowa z bakaliami
Składniki:
- 1 kurczak
- 300 g włoszczyzny
- 2-3 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 garście bakalii
- 6 łyżeczek żelatyny
- 1 mała bułka
- jajko
- sól, pieprz, słodka papryka (do smaku).
Przygotowanie:
Kurczaka myjemy, oddzielamy skórę. Mięso oddzielamy od kości (kości należy zachować do przygotowania wywaru), mieszamy i mielimy z jajkiem, bakaliami oraz bułką, doprawiamy do smaku. Skórę z kurczaka rozkładamy (wewnętrzna strona będzie nadziewana) i ze zmielonego mięsa formujemy walec. Zawijamy w skórę oraz w folię aluminiową obwiązując sznurkiem. W dużym garnku gotujemy wodę z kośćmi, włoszczyzną, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i uformowanym walcem. Całość poddajemy obórce cieplnej przez 1,5 godziny. Następnie studzimy, odwijamy z folii, kroimy w plastry. Odlewamy ok. 0,7 litra wywaru i dodajemy do niego żelatynę. Bardzo dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej struktury i polewamy plastry galantyny. Całość wstawiamy do lodówki do stężenia.
Zobacz także: Jak powstaje galareta?