jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania? Sprawdzone porady

Zapach ryby w domu potrafi być naprawdę uciążliwy. Pozostaje nie tylko na przedmiotach, z którym ryba się bezpośrednio stykała, czyli np. na naczyniach i dłoniach, ale również w pomieszczeniach. Deskę po rybie umyj wodą i przetrzyj kawałkiem skórki z cytryny. Podobnie postąp z nożem.
Weronika Kwaśniak / 19.11.2020 09:43
jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania fot. Adobe Stock

Każdy gatunek ryb pachnie nieco inaczej. Niektóre wydzielają go mniej, inne więcej (np. karp), ale na ogół są to zapachy niezbyt przyjemne. Przyczyną jest głównie śluz znajdujący się na każdej rybie. Dlatego jeśli porządnie umyjesz rybę przed patroszeniem i filetowaniem, na pewno przedmioty, z którymi się potem zetknie, będą pachniały mniej intensywnie. Resztę zapachu pozostałego na desce czy nożu, usuniesz już w bardzo prosty sposób.

Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania?

Gdy po smażeniu ryby w domu nieprzyjemnie pachnie, wlej do płaskiego szerokiego garnka lub na patelnię kilka łyżek octu, szklankę wody i wrzuć 3 goździki. Gotuj mieszaninę na małym ogniu, bez pokrywki, kilka minut. Zapach ryby w domu zniknie.

Jak usunąć zapach ryby z piekarnika?

Aby usunąć zapach ryby z piekarnika, możesz blachy nasmarować olejkiem waniliowym i podgrzać kilka minut w niskiej temperaturze. Dobrą opcją jest również przemycie piekarnika octem albo umieszczenie w nim naczynia żaroodpornego z kilkoma łyżkami octu i włączenie na krótki czas.

Sposoby na usunięcie zapachu ryby z... ryby

Po umyciu i osuszeniu wymocz rybę przez kilkanaście minut w mleku. Płyn ten bardzo dobrze chłonie zapachy. Wymoczoną rybę ponownie wypłucz i osusz. Teraz wystarczy ją tylko posypać ulubionymi przyprawami i lekko skropić sokiem z cytryny.

Metody na usunięcie zapachu z deski i noża

Naczynia umyj odrobiną płynu do naczyń, gorącą wodą i wyszoruj szczotką. Potem przetrzyj połówką cytryny - w przypadku mniejszych naczyń, wystarczy kawałek skórki cytrynowej.

Sposoby, by pozbyć się zapachu ryby z dłoni

Skutecznym sposobem na pozbycie się rybiego zapachu z dłoni jest natarcie ich papką z soli lub umycie w roztworze wody utlenionej (łyżka na szklankę wody). Deskę po rybie umyj wodą i przetrzyj skórką z cytryny.

Treść artykułu została opublikowana na podstawie artykułu Barbary Lasoty, pierwotnie zamieszczonego 27.06.2014

Zobacz również nasze przepisy na dania z ryb:
Jak przygotować karpia na Wigilię?
Pstrąg na Wigilię
Ryba w galarecie
Tarta ze szpinakiem i łososiem
Dania z ryb - 43 przepisy świąteczne