Pieczone kasztany jadalne to tradycyjny przysmak, który można kupić na rogu niemal każdej francuskiej uliczki. Od kilku lat stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Co z nich przyrządzić? Da się je jeść choćby na surowo, pozbawiając tylko twardej łupinki. Kasztany jadalne są też świetną bazą zupy kasztanowej. Można je upiec lub gotować, a potem rozdrobnić, a wtedy przyrządzone z nich puree jest idealne do nadziewania mięs. Najpopularniejszym przysmakiem pozostają jednak klasyczne, pieczone kasztany.
Jak smakują kasztany jadalne? Można je porównać do orzechów. Ich posmak jest jednak nieco bardziej mączny i słodkawy.
Przepis na pieczone kasztany jadalne
Jak piec kasztany jadalne? To proste!
- Owoce pozbaw najpierw kolczastych, twardych łupinek.
- Każdego kasztana natnij nożykiem - wystarczy wgłębienie o głębokości dosłownie 2 centymetrów. Jeśli tego nie zrobisz, skorupka podczas pieczenia może... wybuchnąć! Rozgrzany miąższ ją rozsadzi, a wtedy czeka cię sporo sprzątania.
- Piekarnik rozgrzej do 180 stopni i piecz kasztany jadalne przez 30-40 minut. Nie warto ustawiać wyższej temperatury i piec ich krócej - wnętrze może pozostać niedopieczone.
- Jeśli nie masz piekarnika, kasztany możesz upiec także na gorącej patelni. Ponacinaj je nożykiem i smaż przez 20 minut. Płomień powinien być duży, a owoce trzeba co chwilę lekko podrzucić do góry.
Zobacz też przepisy na dietetyczne dania kuchni francuskiej
Przepis na zupę krem z kasztanów jadalnych
Oto składniki na kremową zupę kasztanową:
- 3/4 l bulionu,
- 1/2 kg kasztanów jadalnych,
- 3 duże ziemniaki,
- 2 cebule,
- szklanka mleka kokosowego,
- odrobina oliwy z oliwek,
- pieprz,
- sól,
- gałka muszkatołowa.
Jak zrobić krem z kasztanów? Kasztany ponacinaj nożykiem, a potem ułóż na dnie głębokiego garnka (nacięciem do dołu). Zalej je wrzątkiem tak, aby były nim lekko przykryte. Gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Ugotowane kasztany pozbaw łupinek i drobno posiekaj.
W garnku z grubym dnem rozgrzej nieco oliwy i zrumień na niej posiekaną cebulę. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, dodaj do cebuli. Smaż, mieszając - najlepiej przez 5-7 minut. Teraz cebulę i ziemniaki zalej gorącym bulionem. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie. Gdy zmiękną, dodaj mleko kokosowe, posiekane kasztany, pieprz, sól i gałkę. Gotuj przez 15-20 minut. Na samym końcu zmiksuj zupę blenderem. Serwuj z kleksem śmietanki i grzankami.
Kuchnia francuska: przepisy na quiche
Właściwości kasztanów jadalnych
Kasztany jadalne są bogate w błonnik, witaminy z grupy B, a także potas. To również cenne źródło witaminy C oraz kwasu foliowego. Te owoce od wieków stosowano jako... receptę na nawracające bóle głowy. Były też cenionym afrodyzjakiem. Św. Hildegarda radziła, by kasztany jadalne spożywać przy dolegliwościach trzustki, wątroby i śledziony.
Czytaj więcej porad kulinarnych