Otręby pszenne – powstają podczas przemiału pszenicznych ziaren, pochodzą z warstwy zewnętrznej tuż pod łuską. Zawierają bardzo dużo błonnika, przez co są polecane przy wielu dolegliwościach układu pokarmowego, głównie związanych ze słabszą perystaltyką jelit. Dostarczają organizmowi potas, fosfor, magnez, wapń, cynk i żelazo, a także witaminę E i witaminy z grupy B. W kuchni dodawać je można do dań na słodko i słono. Często są podstawą śniadań w połączeniu z mlekiem lub jogurtem. Smakują z owocami, jako składnik musli, dodaje się je do wypieków chlebowych i do ciast i ciasteczek.
Zobacz także: Jak upiec domowy chleb?
Otręby owsiane – podobnie jak inne otręby te również powstają przy przemiale ziaren, w tym wypadku owsa i są częścią ziarna znajdującą się bezpośrednio pod łuską. Mają mniej błonnika niż otręby pszenne, ale i tak można je traktować jako wspomaganie pracy układu pokarmowego. Są bogatym źródłem węglowodanów i białka, nie mają natomiast zbyt wiele witamin i składników mineralnych. W kuchni podaje się je jako dodatek do musli, najczęściej z mlekiem lub jogurtem. Często znajdują się też w chlebach, dietetycznych ciastkach i batonikach. Osoby dbające o figurę i zdrowie mogą nimi zagęszczać sosy i farsze.
Otręby żytnie – powstają z przemiału ziaren żyta. Zawierają niemal tyle samo błonnika co otręby pszenne, dużo więcej niż otręby owsiane. Są bogate w fosfor, magnez, żelazo i cynk, zawierają witaminę B1. Podobnie jak pozostałe otręby zapewnia uczucie sytości, stosowane są zatem przy dietach odchudzających, a także w kuracjach regulujących perystaltykę jelit. Ze względu na swój smak, nieco wyrazistszy niż w otrębach pszennych, stosowane bywają do zagęszczania potrawek i sosów, do farszów, chlebów i mniej słodkich ciast. Wiele osób panieruje nimi mięsa przed smażeniem. Rzecz jasna, pasuje także do jogurtu i mleka, jako składnik musli i sałatek z owocami.
Otręby jęczmienne – powstają podczas przemiału jęczmienia. Zawierają sporo błonnika, za to relatywnie niewiele tłuszczu. Należą do produktów lekkostrawnych i często pojawiają się w dietach, gdyż mają niską kaloryczność. Jak wszystkie otręby wspomagają pracę układu pokarmowego. Stosuje się również podobnie do pozostałych otrębów, czyli do śniadaniowych mieszanek z musli, do jogurtów i mleka, do chlebów i ciastek, a także jako zdrowe zagęszczacze do sosów i zup.
Zobacz także: Witaminy B1 - jak ograniczyć ich straty?