Jak zrobić syrop, dżem i tartę wiśniową?

Wiśnie
Któż z nas nie lubi wiśni? Jako że zbliża się sezon na wiśnie, warto wiedzieć co pysznego można przygotować z tych owoców.
/ 28.06.2011 11:12
Wiśnie

Długa historia

Trudno w to uwierzyć, ale drzewka wiśniowe rosną na terenie Polski już od ponad dziesięciu wieków! Widać już nasi przodkowie docenili jej walory smakowe i zdrowotne. Wiśnia występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie klimat jest umiarkowany. Natomiast w Japonii, nazywanej często Krajem Kwitnącej Wiśni, same owoce nie są wcale bardzo popularne. Drzewka hoduje się głównie dla ozdoby.

Jedz na zdrowie

Mało kto wie, że wiśnie zawierają bardzo dużo bioflawonów – naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie, zapobiegają wielu chorobom. Witamina C zawarta w tych słodkich owocach wzmacnia naszą odporność, a witamina A wpływa korzystanie na stan naszej cery, włosów i paznokci. Wapń, magnez i potas pomagają w pracy naszemu sercu i mięśniom, a pektyna (błonnik) powoduje uczucie sytości i poprawia przemianę materii.

Teraz, gdy wiemy już, jak dobry wpływ na nasze zdrowie mają wiśnie, pomyślmy co można wyczarować z nich w naszej kuchni. Oczywiście owoce najlepiej smakują prosto z drzewa (pamiętajmy o myciu!), ale nie każdemu odpowiada ich lekko cierpki smak. My proponujemy parę przepisów, które mogą być dla Was inspiracją.

Zobacz także: Jak zrobić nalewkę z wiśni?

Rogaliki z ciasta francuskiego z wiśniami

1 opakowanie ciasta francuskiego
1 jajko
cukier
wiśnie

Wiśnie umyć, wydrylować, zasypać cukrem. Ciasto francuskie rozmrozić, pokroić na kwadraty. Na każdym kwadracie kłaść 1 łyżkę wiśni, brzegi smarować rozmąconym jajkiem i składać przekątnie na pół, tak aby powstały trójkąty. Wierzch również smarować odrobiną jajka. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni 15-20 min.

Tarta z wiśniami

400 g mąki
200 g cukru
0,5 kg wydrylowanych wiśni + 70 g cukru
200 g masła
2 jajka
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
bułka tarta

Mąkę przesiać na stolnicę, dodać sól, cukier, proszek do pieczenia, masło i jajka. Wyrobić wszystko na gładkie ciasto. Włożyć do lodówki na pół godziny. Wydrylowane wiśnie posypać cukrem. 2/3 ciasta rozwałkować, wyłożyć nim formę do tarty, nakłuć widelcem i posypać bułką tartą. Na to wyłożyć wiśnie, tak aby na ciasto dostało się jak najmniej soku. Z reszty ciasta zrobić kruszonkę. Piec 40 min. w temp. ok. 180 stopni.

Dżem wiśniowy

1kg wiśni
ok. 0,5 kg cukru
woda

Wiśnie wydrylować, zasypać niewielką ilością cukru i odstawić na 30 min., tak aby owoce puściły sok. Następnie przełożyć do garnka, dodać trochę wody i resztę cukru, zagotować, zmniejszyć gaz. Gotować 10-15 min, aż cukier całkowicie się rozpuści. Zestawić z gazu. Następnego dnia ponownie gotować na małym ogniu przez ok. 30 min., ciągle mieszając. Trzeciego dnia powtórzyć wszystko. Gotować aż do momentu, gdy dżem będzie miał odpowiednią konsystencję. Gorący dżem włożyć do umytych słoiczków.

Kompot wiśniowy

2 kg wiśni
0,5 kg cukru
1,5 l wody

Wiśnie umyć. Do garnka wlać wodę, wsypać cukier, zagotować. W słoikach ułożyć wiśnie, zalewać gorącym syropem, pasteryzować przez ok. 20 min. Można również włożyć owoce do gotującego się syropu i gotować przez kilka minut.

Syrop wiśniowy

2,5 kg wiśni
0,5 kg cukru

Wiśnie umyć, wydrylować, zasypać cukrem i pozostawić tak długo, aż puszczą sok. Następnie przefiltrować. Sok wiśniowy zagotować z pozostałym cukrem, zalać nim owoce, pozostawić do następnego dnia. Czynności te powtórzyć dwukrotnie. Za ostatnim razem owoce ułożyć w słoikach, zalać gorącym sokiem. Pasteryzować 20 min.

Zobacz także: Jak wykorzystać wiśnie?

Redakcja poleca

REKLAMA