Co łączy rozetę, serce i tulipan? Czym jest kawowa crema, a co kryje nazwa corto? Dlaczego polerowanie może kojarzyć się z mlekiem, a baristów śmiało określimy także artystami? Czy charakterystyczny stukot blaszanego dzbanka uderzanego o blat to wyłącznie kawiarniany harmider, czy dźwięk ten skrywa jakąś tajemnicę?
Poznaj sekrety latte art, czyli sztuki tworzenia mlekiem wzorów i rysunków na tafli perfekcyjnie zaparzonej kawy.
Tworzenie wzorków na kawie: od czego zacząć?
Perfekcyjnie zaparzone espresso - od najsłodszej, bardzo intensywnej w smaku pięciosekundowej cremy, przez 15-sekundowe pobudzające cortissimo, aż do klasycznego, 30-mililitrowego bogatego w smak, aromat i kofeinę espresso - na każdej z tych kaw można stworzyć piękne wzorki.
Gładkie, pozbawione bąbelków, idealnie spienione mleko jest elementem, którego nie może zabraknąć, by w fantazyjny sposób wykończyć kawowy napój.
Pod kolejnymi zdjęciami znajdziesz więcej tajników latte art!
Na podstawie materiałów prasowych COSTA COFFEE
Przy okazji sprawdź kilka przepisów na zapiekanki:
Zapiekanka gyros - przepis
Zapiekanka ze śliwkami - przepis
Zapiekanka z cukinią - przepis
Zapiekanka chłopska - przepis
Zapiekanka z karkówką - przepis
Zgłębiając temat latte art, warto poznać kilka trików, z których korzystają bariści podczas przygotowania produktów i samego malowania mlecznych obrazów.
W świadomości wielu kawowych laików i początkujących baristów, charakterystyczny dźwięk obstukiwanego o blat dzbanka ze spienionym mlekiem, to tylko typowy kawiarniany gwar. W praktyce, to znana sztuczka, która ułatwia proces przygotowania idealnego mleka - dzięki temu mleko pozostaje gładkie, a na jego powierzchni nie znajdzie się ani jeden pęcherzyk powietrza.
Jedynie prawdziwi "magicy" - legendy sztuki latte art są w stanie pozwolić sobie na pominięcie tego elementu, gdyż ich umiejętności spieniania mleka są na tyle zaawansowane, że obstukiwanie dzbanka staje się zbędne.
Na jakiej kawie można tworzyć wzorki?
Dodatkowo, częstym błędem jest przeświadczenie, że mleczne mini arcydzieła można z łatwością tworzyć na każdej kawie. Nic bardziej mylnego - najpiękniejsze, najbardziej precyzyjne i o idealnym kontraście obrazy powstają właśnie na cremie, czyli najsłodszej warstwie espresso, która powstaje przez 5 sekund parzenia kawy. Intensywna w smaku złocista piana jest najlepszym płótnem dla mlecznych dzieł sztuki.
Metoda tworzenia kawowych arcydzieł poprzez malowanie mlekiem, lanym prosto z dzbanka, nosi nazwę free pouring. Przy tej technice istotne jest nie tylko precyzyjne narysowanie wzoru, ale też zachowanie proporcji pomiędzy ilością kawy, a mleka w filiżance.
Bardzo ważny jest też kontrast barw na powierzchni kawy. Ważne, by mleczna piana przełamała intensywny smak kawowej cremy, a wzór latte art wyróżniał się jasnym kolorem na tle złocistej tafli kawy. Bariści skupiają się także na symetryczności wzoru, jego powtarzalności oraz finalnym położeniu.
Ważne, by osoba pijąca kawę - niezależnie od tego, którą ręką się posługuje - patrzyła na swoje mleczne malowidło z odpowiedniej strony. Dobrze wyszkolony barista przed tworzeniem wzoru serca, rozety czy tulipana, skonsultuje z gościem kawiarni, czy jest on prawo- czy leworęczny.
Na podstawie materiałów prasowych COSTA COFFEE