POLECAMY

Jak luzować kurczaka

Pieczony w całości kurczak pięknie wygląda na półmisku. Ale, gdy trzeba podać go gościom, zaczynają się schody. Nikt bowiem nie lubi patrzeć na nieapetyczny kadłubek na środku stołu. Dlatego, żeby poradzić sobie z tematem, warto zluzować kurczaka i go nadziać. Potem z krojeniem nie będzie kłopotu.

Luzowanie polega na usunięciu kości z surowego kurczaka. Można np. usunąć tylko kręgosłup z żebrami, ale można wyjąć kości również z kończyn. Naciętą skórę zszywa się z powrotem, zaś środek wypełnia nadzieniem, tak aby kurczak zachował kształt.

Tutaj podajemy przepis na prostsze luzowanie kurczaka – poprzez usunięcie samego kadłuba.

Krok 1

Umytego i osuszonego kurczaka kładziemy grzbietem do góry.

Krok 2

Wzdłuż kręgosłupa nacinamy skórę, „skręcając” przy kuprze, aby pozostawić go w jednym kawałku.

Krok 3

Chwytamy skórę jedną ręką, zaś nożem podcinamy ją od kręgosłupa tak, aby jej nie przeciąć, ale oddzielić mięso od kości. Dochodzimy do kości uda i skrzydełka – kości te można wyłamać w stawach, przeciąć ostrym nożem lub ostrymi nożycami.

Krok 4

Tak samo postępujemy z przeciwną stroną.

Zobacz także: Lekcja nadziewania kurczaka

Krok 5

Została jeszcze szyja. Tutaj nie ma potrzeby odcinania skóry – wystarczy podnieść wycięty już kadłub do góry, a skórę szyi po prostu ściągnąć w dół, trochę tak, jak ściągamy gumowe rękawiczki z dłoni.

Krok 6

Nacieramy kurczaka marynatą.

Krok 7

Nadziewamy go (mielonym mięsem, warzywami, owocami) i zaszywamy bawełnianą nicią, bądź spinamy wykałaczkami. Nadzienia należy włożyć tylko tyle, ile trzeba do zachowania kształtu, ale kurczak nie powinien być zbyt wypchany, ponieważ nadzienie zacznie wypływać podczas pieczenia. Przy spinaniu powinniśmy dość głęboko złapać skórę – jest ona delikatna i jeśli zszyjemy za blisko brzegów, podczas pieczenia może się rozpaść.

Krok 8

Nadzianego i zamkniętego kurczaka kładziemy na brytfannie szwem do dołu, wiążemy kończyny, aby zachował ładny kształt i pieczemy.

Zobacz także: Jak wiązać kurczaka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/6 lat temu
Zarabiaj nie wychodząc z domu !! Wystarczy że się zarejestrujesz!! Zarabiamy podczas pracy na komputerze, wystarczy włączyć mały program, a punkty same będą wpływały na nasze konto. http://www.20dollars2surf.com/?ref=470665 Osobiście polecam stronkę http://pl.20dollars2surf.com/?ref=470665 naprawdę można zarobić ! ja nie żałuję że się zarejestrowałam !!
/7 lat temu
Zdjęcie 5 wygląda na fałszywe. Skoro kurczak został przecięty wzdłuż kręgosłupa to powinien być tam zszyty. Na zdjęciu 5 wygląda, że jest cały (bo odwrotna część to nie jest). A tak na marginesie (jak napisał mój poprzednik) "wyluzowanie" czyli wyjęcie kości z kurczaka jest możliwe przez otwory "tradycyjne" po patroszeniu bez większego problemu,acz pracochłonne. Pozdrawiam wszystkich kucharzy.
/7 lat temu
Luzować... Ciekawa nazwa dla pozbawiania kości:) Zadanie ułatwiają nożyce do cięcia drobiu (np. marki gerlach ze sztućce.pl). Szybko luzuje się nimi kurczaka. Jak wycinanka:)
POKAŻ KOMENTARZE (6)