POLECAMY

Przygotowujemy bażanta

Myśliwi często zacierają ręce na myśl o bażantach. Mają ku temu wiele powodów, ale przede wszystkim liczy się wyjątkowy, soczysty smak tych ptaków. Jak przyrządzić bażanta?
Przygotowujemy bażanta

Delikatne mięso z bażanta

Dawniej na polskich stołach często gościło mięso z bażanta. Podawane było z okazji dużych uroczystości na wielkich dworach. Obecnie mięso z bażanta jest mniej popularne, ale posiada swoich wiernych fanów nie tylko ze względu na smak, ale i wygląd. Koguty mają charakterystyczny ciemnobrązowy kolor, a na głowie i ogonie lśnią różne kolory - niebieski, zielony, fioletowy. Młode ptaki nadają się w całości do pieczenia, natomiast starszych używa się do farszów i musów. Mimo, że samice są lżejsze od samców, to ich mięso jest delikatniejsze, a przez to bardziej pożądane.

Bażant z jabłkami w białym winie

Składniki:

  • 1 bażant
  • jabłka
  • goździki
  • słonina
  • masło
  • sok z cytryny

Sposób przygotowania:

Jabłka nakłuwamy i nadziewamy goździkami. Wkładamy cząstki jabłek do wnętrza bażanta. Mięso obkładamy słoniną, wkładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy w temperaturze 200 stopni. Kiedy bażant zacznie brązowieć dolewamy do naczynia białe wino i polewamy mięso roztopionym masłem. Dusimy do miękkości. Po upieczeniu wyjmujemy jabłka. Bażanta porcjujemy, podajemy z ryżem, pieczonymi jabłkami i sosem grzybowym.

Zobacz także: Tabela czasu grillowania drobiu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Teoretycznie badanie by się przydało aczkolwiek wysoka temp powinna zabić ewentualne pasożyty
/6 lat temu
Czy mięso z bażanta trzeba badać?
/6 lat temu
Czy na bażanty można polować przez cały rok, czy tylko w wydzielonych okresach?