Nadszedł czas, kiedy dużo więcej warzyw i owoców jest w zasięgu naszej ręki. Pogoda sprzyja, jest coraz cieplej, w związku z czym warto pomyśleć o orzeźwiającym urozmaiceniu słonecznych dni. Dobą alternatywą jest napój z rabarbaru. Z pewnością każdy pił kiedyś rabarbarowy kompot gotowany przez babcię. Jednakże, jego samodzielne przygotowanie wcale nie jest trudne. W dodatku rabarbar jest nie tylko niskokaloryczny, lecz także bogaty w witaminy B i C oraz liczne składniki mineralne. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać go w nadmiarze, ponieważ zawiera kwas szczawiowy. Rabarbar najczęściej jest dodawany do soków, ciast, drożdżówek, deserów.
Jak wybrać odpowiedni rabarbar?
Jadalną częścią rabarbaru są ogonki liściowe. Mogą być różowe, czerwone lub zielone. Kupując rabarbar, należy pamiętać o tym, by wybierać różowe, młode i sprężyste łodyżki. Do przygotowania napoju dla czterech osób będziemy potrzebować około 0,5 kg rabarbaru.
Przed przystąpieniem do gotowania kompotu należy umyć i obrać rabarbar z włókien łykowatych, następnie posiekać.
Zobacz też: Coś na wiosnę - duszony rabarbar z pistacjami
Napój rabarbarowy z limonką
W garnku należy zagotować około 1 litr wody osłodzonej ¼ szklanki cukru. Napój można osłodzić miodem (rozpuścić 4 łyżki). Do gotującej i osłodzonej wody wrzucić posiekany rabarbar, gotować kilkanaście minut. Następnie dolać 2 łyżki soku z cytryny lub limonki (jeśli napój będzie mało słodki – dosłodzić). Napój przecedzić przy pomocy sita i odstawić, by wystygł. Podawać z kostkami lodu.
Wodę na kompot można zagotować nie tylko z cukrem, lecz także z cynamonem i skórką pomarańczową dla smaku.
Koktajl rabarbarowy
Zwykły kompot z rabarbaru możemy urozmaicić poprzez dodanie do niego mleka i śmietany kremówki. Nasz napój będzie wówczas bardziej koktajlowy i kremowy.
Bazą do koktajlu jest kompot (przepis powyżej). Po ostudzeniu należy dodać do niego pół szklanki śmietany kremówki i pół szklanki mleka, całość wymieszać. By uzyskać najlepszy efekt, warto wrzucić kilka kostek lodu i zmiksować w malakserze.
Połącz rabarbar z malinami!
Rabarbar świetnie komponuje się również z malinami. Zamiast soku z limonki do kompotu można dodać pół kilograma malin. Wszystkie owoce należy wrzucić razem z rabarbarem na wrzącą, osłodzoną wodę i gotować kilkanaście minut. Następnie napój przecedzić i podawać schłodzony.
Egzotyczna kombinacja - rabarbar z granatem
Dla osób preferujących niecodzienne kombinacje również istnieje alternatywa: rabarbar duszony z sokiem z granatów. Wcześniej umyty, obrany i pokrojony rabarbar zalać sokiem wyciśniętym z 4 granatów. Całość zasypać ¼ szklanki cukru i odrobiną cynamonu do smaku. Gotować pod przykryciem kilkanaście minut, przecedzić. Jeśli napój będzie zbyt esencjonalny, można dolać do niego przegotowanej wody. Na koniec schłodzić.
Zobacz też: Jak wyjąć pestki z granatu?
Rabarbar z goździkową nutą
Goździki mają wyrazisty i specyficzny smak i zapach, jednakże mogą znaleźć amatora i urozmaicić napój rabarbarowy. Do wrzącej, osłodzonej wody oprócz rabarbaru należy wrzucić 3 goździki, zagotować i przecedzić. Na koniec do kompotu można dolać 4 łyżki soku z czarnej porzeczki – napój uzyska wówczas nie tylko goździkowy aromat, lecz także nasycony kolor. Podawać schłodzony.
Zmiksuj mango z rabarbarem
Jeżeli lubisz egzotyczne owoce, wzbogać zwykły koktajl rabarbarowy. Przygotowany rabarbar należy wrzucić do malaksera razem z obranym i pokrojonym mango. Całość osłodzić i zmiksować. Dla uzyskania kremowego smaku można dodać śmietanki kremówki i mleka – tak jak podczas przygotowywania zwykłego koktajlu rabarbarowego. By uzyskać orzeźwiający efekt – zmiksować z kilkoma kostkami lodu.
Kompot i deser w jednym
Jeśli szukasz pomysłu na szybki dodatek do obiadu, przygotuj kompot rabarbarowy z ananasem i pomarańczą. Je się go łyżeczką, w związku z czym może zastąpić deser. Do przygotowania potrzeba 0,75 kg rabarbaru, pół ananasa i 2 pomarańcze. Na gotującą, osłodzoną wodę należy wrzucić pokrojony rabarbar i ananasa, gotować kilka minut. Po wystygnięciu kompot trzeba dobrze schłodzić w lodówce. W tym czasie z jednej połówki pomarańczy należy wycisnąć sok, a pozostałe – podzielić na cząstki i pozbawić błonki. Do zimnego kompotu dodać sok z pomarańczy i wrzucić kawałeczki owoców.