Amatorzy grzybów zacierają ręce – jesień to czas, kiedy na stole będą pojawiać się smakowite zupy i aromatyczne sosy grzybowe, marynowane podgrzybki, prawdziwki duszone w śmietanie… Pyszności!
Leśne bogactwo stoi przed nami otworem – czas czerpać z niego! Tylko teraz, jesienią, możemy sięgnąć po świeże, pachnące lasem, grzyby. Na wyciągnięcie ręki szlachetne prawdziwki, dorodne podgrzybki, niepozorne, ale jakże smaczne opieńki. Czas więc wziąć się do pracy i przygotować wyjątkowe jesienne menu!
Zobacz również przepisy na inne jesienne dania:
Jesienne zupy - smaczne, pożywne i sycące, Potrawy z grzybów leśnych, Szarlotka - ciasto pachnące jesienią
Jesienne zupy z grzybami
Zebrane prawdziwki, podgrzybki, boczniaki i wciąż obecne w lasach maślaki koniecznie trzeba wykorzystać do przygotowania aromatycznych zup – ich zapachem przesiąknie cały dom! Nigdy nie będą smakować tak dobrze, jak teraz, gdy do dyspozycji mamy świeże grzyby. Zupa grzybowa leśna z podsmażonymi podgrzybkami i maślakami znakomicie poprawi rodzinne nastroje w chłodne jesienne popołudnie, a Zupa grzybowa ze świeżych grzybów na wywarze z mięsa wieprzowego oraz warzyw, z aromatem boczku, będzie znakomita na niedzielny obiad. Zobaczcie przepsiy:
Zupa grzybowa ze świeżych grzybów
Składniki:
- 300 g mięsa wieprzowego z kością
- 100 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
- marchewka pokrojona w kostkę
- olej roślinny do smażenia
- pietruszka pokrojona w kostkę
- 200 g ziemniaków pokrojonych w kostkę
- 2 cebule średniej wielkości pokrojone w kostkę
- kostka rosołowa
- 2 ząbki czosnku
- 5 ziarenek czarnego pieprzu
- 2 ziarenka jałowca
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- mała gałązka świeżego rozmarynu
- 2 listki laurowe
- 200 g maślaków obranych ze skóry i pokrojonych w plastry
- puszka pomidorów w kawałkach
Sposób przygotowania:
W garnku rozgrzej tłuszcz, podsmaż boczek, cebule i czosnek, dodaj pozostałe warzywa ( marchew pietruszkę, ziemniaki) smaż chwile dodaj mięso z kością, całość zalej litrem wody.
Zupę doprowadź do wrzenia, zbierz powstałą pianę dodaj przyprawy ( pieprz ziele liść laurowy, jałowiec czosnek, rozmaryn, kostkę rosołową). Zupę gotuj na wolnym ogniu około 50 minut.
Po tym czasie usuń mięso i kość ( mięso pokrój w kostkę i na powrót dodaj do zupy, dodaj również pokrojone w plastry grzyby i pomidory z puszki, zupę gotuj jeszcze około 10 minut.
Zupę dopraw do smaku sola i pierzem jeśli uznasz że to konieczne.
Zupa grzybowa leśna
Składniki:
- 750 g grzybó różnego rodzaju
- 4 ziemniaki
- kremowa zupa borowikowa Knorr
- cebula
- marchew
- pieprz
- natka pietruszki
- oliwa do smażenia
Sposób przygotowania:
Grzyby oczyść i pokrój na mniejsze kawałki, kurki zostaw w całości lub przekrój tylko na pół. Cebulę posiekaj, marchewkę pokrój na plastry. Ziemniaki pokrój w kostkę. Natkę pietruszki posiekaj.
Na rozgrzanej oliwie zeszklij cebulę, dodaj marchewkę i grzyby. Przesmaż i zalej 1 lt wody. Gotuj ok 15 min. Do gotującego się wywaru grzybowego dodaj Zupę borowikowa Knorr cały czas mieszając. Dodaj do zupy ziemniaki. Gotuj jeszcze 15 minut. Dopraw pieprzem.
Przygotowując zupy grzybowe warto posłuchać Piotra Murawskiego, szefa kuchni Knorr, który radzi, by grzyby dodawać w ostatniej fazie gotowania – wówczas będą naprawdę aromatyczne. Aby wzmocnić smak grzybów, można też je lekko podsmażyć przed dodaniem do wywaru. Podczas końcowego etapu przyrządzania zupy możemy również dodać do niej Zupę Grzybową czy też Zupę Borowikową Knorr, co pomoże nam osiągnąć intensywniejszy smak i kolor potrawy czy też pożądaną przez nas konsystencję. Zupy do gotowania Knorr sprawdzą się także jako baza do zaplanowanej zupy lub zapewnią grzybowy smak i aromat w momencie, gdy nie mamy możliwości skorzystania ze świeżych grzybów.
Sosy grzybowe
Grzyby to również znakomita inspiracja do przyrządzania pysznych sosów do dań mięsnych, potraw mącznych, a nawet zapiekanek. Pieczeń oblana gęstym i pachnącym sosem z podgrzybków czy też Smażone polędwiczki z sosem grzybowym to wspaniałe propozycje na niedzielne drugie danie. Nie możemy też zapomnieć o tak bliskich nam pieczarkach – przyrządzony z nich sos będzie naprawdę uniwersalny. Sprawdzi się w towarzystwie dań z drobiu, makaronu, kaszy, ryżu. Najmłodszym domownikom z pewnością zasmakują natomiast Gnocci w sosie grzybowym ze szpinakiem. Oto szczegółowe przepisy:
Sos grzybowy
Składniki:
- 300 g mrożonych podgrzybków
- przyprawy
- bulionetka Bulion drobiowy Knorr
- łyżka mąki
- cebula
- śmietana 18%
- starta pietruszka
- natka pietruszki
- starta marchewka
- masło
Sposób przygotowania:
Do garnka z 1/2 l wody dodaj starte warzywa i Bulionetkę Knorr, po czym gotuj przez ok 15 minut. .
Na rozgrzanym maśle podsmaż rozmrożone podgrzybki i cebulkę.* Następnie dodaj je do bulionu z warzywami i duś przez ok 15 minut.
Całość zapraw mąką i śmietaną, na koniec dosyp posiekaną natkę. Podawaj z ciemnym pieczywem. * Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa.
Sos pieczarkowy
Składniki:
- duża cebula - 1 sztuka
- mąka - 2 łyżki
- Bulion grzybowy Knorr - 1 sztuka
- posiekana natka pietruszki - 2 łyżki
- pieczarki - 15 dekagramów
- pieprz
- śmietana 18% - 0.5 szklanki
- masło - 2 łyżki
Sposób przygotowania:
Posiekaj drobno cebulę, pieczarki pokrój w cienkie plastry. Następnie rozpuść masło w garnku, dodaj przygotowane warzywa i podsmaż je przez 5 minut.*
Rozpuść Bulion grzybowy Knorr w 2 szklankach wrzątku i dodaj do cebuli oraz pieczarek.
Rozmieszaj dokładnie mąkę ze śmietanką, po czym wlej ostrożnie do gotującego się bulionu. Gotuj, ciągle mieszając, przez 1 minutę.
Na koniec dodaj do sosu posiekaną natkę pietruszki i dopraw go pieprzem do smaku. * Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa.
Gnocci w sosie grzybowym z szpinakiem
Składniki:
- gotowe Gnocci - 1 kilogram
- biała cebula - 1 sztuka
- pieczarki - 0.5 kilograma
- ząbek czosnku - 2 sztuki
- świeży szpinak - 200 gramów
- orzechy włoskie - 150 gramów
- Sos w słoiku Śmietanowo-grzybowy Knorr - 1 opakowanie
Sposób przygotowania:
Gnocci ugotuj do miękkości w wodzie.
Pokrój pieczarki, czosnek i cebulę pokrój w drobną kostkę. Na oliwie smaż cząstki pieczarek, czosnek i cebulę.
Do podsmażonych warzyw wlej Sos Śmietanowo-Grzybowy Knorr. Zagotuj.
Następnie dodaj gotowe gnocci. Jeśli sos jest zbyt gesty, możesz dolać trochę wody z gotowania gnocci.
Na końcu dodaj porwany i oczyszczony szpinak oraz orzechy. Gotuj jeszcze przez chwilę, zamieszaj i natychmiast podawaj.
Niestety często nie możemy osiągnąć zamierzonego koloru czy konsystencji sosu –to naprawdę niełatwe zadanie. W takim wypadku warto sięgnąć po sosy do gotowania Knorr. Sos grzybowy czy Sos borowikowy uczynią smak bardziej intensywnym, a aromat grzybów wypełni całą kuchnię. Przygotowując dania smażone, pieczone czy grillowane skorzystajmy natomiast z dedykowanego do nich Sosu do pieczeni z grzybami Knorr z suszonymi borowikami.
Więcej na przepisy.pl