Kuchnia kantońska – doskonały styl kulinarny

Kuchnię kantońską uważa się za najlepszą spośród kuchni chińskich.
Kuchnia kantońska jest najpopularniejsza i najlepsza spośród kuchni chińskich. Zachwyca bogatym menu, harmonią w łączeniu składników, delikatnością przypraw oraz przekąskami dim sum podawanymi do herbaty.
/ 07.07.2009 12:07
Kuchnię kantońską uważa się za najlepszą spośród kuchni chińskich.

Kuchnia kantońska jest kuchnią prowincji Guangdong ze stolicą w Kantonie oraz sąsiadującego z nią Hongkongu. Hongkong jest regionem położonym na południowo - wschodnim wybrzeżu Morza Południowochińskiego, obejmującym półwysep Koulun oraz wiele przybrzeżnych wysepek.

W kuchni tej połączyły się smaki kulinarne wschodu i zachodu. Przez wiele lat emigrowano na to terytorium. Wpływ na nią mieli zarówno Brytyjczycy jak i Francuzi. Emigranci utrzymali swoją tożsamość narodową właśnie przez gotowanie. Kuchnia ta powstała poprzez harmonijne łączenie się różnych smaków oraz ulepszanie ich. Rozsławiona została przez kucharzy wyjeżdżających na Zachód, którzy tam zakładali restauracje.

Zobacz także: Techniki smażenia Chao

Kuchnię kantońską uważa się za najlepszą spośród kuchni chińskich. Jednak nie tylko w Chinach ma swych zwolenników – jest znana na całym świecie, a jej popularność przyciąga i zadowala wielu smakoszy. Ten styl kulinarny jest ciągle doskonalony - charakteryzuje go innowacja, kreatywność oraz eksperymentowanie. Próbowanie nowych technik jest nieodłącznym elementem dążenia do uzyskania wyjątkowego smaku. 

W kuchni hongkońskiej używa się jedynie świeżych składników. Stosuje się również delikatne przyprawy, aby podkreślić naturalny smak potraw. Często używane przyprawy to imbir, wino ryżowe, sos sojowy i ostrygowy. Z soi wytwarza się również charakterystyczny ser tofu.

Ciepły klimat Hongkongu sprawia, że wyspa obfituje w wiele gatunków owoców oraz warzyw. Niektóre z owoców świetnie nadają się do takich dań, jak skrzydełka kurze w sosie mandarynkowym, czy śliwki suszone z wieprzowiną gotowaną na parze. Pewnym urozmaiceniem kulinarnym są bakłażany, kiełki fasoli i pędy bambusa. Bambus może być stosowany nie tylko jako dodatek, ale również jako naczynie do gotowania na parze. Ryż w kuchni kantońskiej jest podstawą każdego posiłku, a makaron w tym regionie jada się rzadziej niż w innych.

Charakterystyczną cechą Hongkongu jest wybrzeże bogate w owoce morza oraz ryby, co sprawia, że najczęściej przyrządzanymi daniami są przysmaki z homarów, ostryg, krewetek, kalmarów i uchowców. Zaś rosół z płetw rekina jest propozycją dla najczulszych podniebień oraz osób szukających nowych i ciekawych doznań kulinarnych. Istnieje specjalny sposób przygotowywania ryb – smaży się je na dużej ilości oleju z dodatkiem imbiru i cebuli, a następnie podaje się je z sosem.

Na co dzień prócz ryb spożywa się mięso. Najpopularniejsza jest wieprzowina. Z drobiu jada się przede wszystkim kury i kaczki, mniej gęsi. Spotykane są również potrawy z wołowiny, wężów czy ślimaków.

Do pieczenia, smażenia, gotowania czy gotowania na parze używa się naczynia znanego całej kuchni chińskiej – wok. Składniki dań drobno się kroi. Część potraw jest przygotowywana poprzez szybkie smażenie z mieszaniem oraz gotowanie na parze. W regionie Hongkongu potrawy smaży się się krótko, aby zachować ich naturalny smak. Dania przyrządza się na wysokim ogniu, pozwala to na szybkie przenikanie się smaków. Silny płomień szybko pokrywa powierzchnię woka, ogień ten jest dużo cieplejszy niż w domowych kuchniach. Szefowie kuchni w Hongkongu wok wymieniają średnio co trzy miesiące.

Zobacz także: Sajgonki - zrób je sam

Dim sum

Dim sum to zestaw przekąsek podawanych zazwyczaj na późne śniadanie lub wczesny obiad. Jest to oryginalny kantoński zwyczaj związany z piciem herbaty. Tradycja ta narodziła się, gdy właściciele herbaciarni zaczęli dodawać niewielkie porcje posiłków do menu, którymi goście mogli się delektować. Dim sum obecnie jest serwowane w całych Chinach.

Są to różnego rodzaju przekąski, tak zimne, jak i gorące, przede wszystkim gotowane na parze, np. pierożki, mięsne pulpeciki, nadziewane grzyby, miniaturowe sajgonki. Chińczycy z reguły nie jadają deserów, ale w menu dim sum można czasami natknąć się na różne ciastka z kremem.

Redakcja poleca

REKLAMA