Tajowie, podając posiłek, stawiają wszystkie przygotowane dania na stole a oddzielnie miseczki z ryżem. Wszystkie potrawy traktowane są jednakowo – w tajskim menu nie ma zatem dań głównych! Posiłek składa się zwykle z kilku dań: przystawek, zupy oraz jednej lub dwóch potraw z sosem. Ryż, wnoszony tuż po ugotowaniu, powinien być parujący, a dania ciepłe. Dania są wnoszone po kolei, każdy nakłada małe porcje do swojego ryżu i doprawia podanymi oddzielnie sosami.
W Tajlandii jada się mało, ale często – jako norma nawet sześć posiłków dziennie.
nie używają pałeczek, tylko łyżkę i widelec. Widelca nie wkłada się bezpośrednio do ust (jest to uważane za grubiaństwo), ale pełni on rolę naszego noża. Jest on z resztą właściwie zbędny, gdyż składniki dań są rozdrobnione na małe kawałki. Widelec służy zatem do nasuwania kęsów pożywienia na łyżkę. Zupę się wypija, a na końcu zjada pozostałą zawartość miseczki.
Jeśli chcemy podać właściwie zupę „po tajsku” najpierw do miseczki wkładamy wszystkie składniki, a następnie wlewamy ostrożnie wywar, tak aby składniki stałe nieco z niego wystawały. Całość przybieramy listkami świeżych ziół, kolendry lub bazylii.
Bardzo efektownie wyglądają dania ułożone na liściach z bananowca lub lotosu. Tajowie są uważani zresztą za mistrzów ozdabiania stołu. Wykorzystują do tego materiały naturalne, jak owoce i warzywa, w których wycinają finezyjne wzory.
Tajowie - mistrzowie carvingu
Sztuka ta, zwana carvingiem, została w Tajlandii wzniesiona na wyżyny mistrzostwa. W carvingu tajskim wykorzystywane są głównie motywy kwiatowe, ale także zwierzęce i łączone. Często tworzone są duże kompozycje, które zawierają mieszaninę wyrzeźbionych owoców i warzyw z delikatnym motywem liści i gałązek. Choć Tajowie używają tylko jednego noża, ich dzieła cechują się lekkością wzorów, finezja i delikatnością całości.
Polecamy: Jak przygotować grenadynę
Dekoracje powstają na bazie owoców egzotycznych i warzyw. Najwygodniejszym materiałem są niedojrzałe owoce, m. in. arbuzy, melony i dynie oraz papaja i ananas. Do dekoracji z warzyw Tajowie najczęściej wykorzystują kabaczek, rzodkiew, buraki, różnego rodzaju rzepy, a także marchew, seler i kalarepy. Jako dodatki do gotowych rzeźb lub większych kompozycji stosuje się nie tylko świeże owoce, ale i kolorowe papryczki chili, pomidorki, liście pora, kolorowych sałat i różne świeże zioła.
Dbajmy o dekorację stołu
Jeśli zdecydujemy się poeksperymentować z ozdobami stołu „po tajsku” pamiętajmy, aby odświeżać naszą dekorację. Najlepszym sposobem zapobiegania jej wysychaniu jest zraszanie kompozycji owocowo-warzywnych lodowatą wodą.
Warto wiedzieć, że współczesna Tajlandia jest powszechnie uważana za centrum światowego carvingu. Władze tego kraju uznały nawet sztukę carvingu za element tajskiego dziedzictwa narodowego, a fantazyjne wycinanie dekoracji z warzyw i owoców wprowadzono do kanonu zajęć szkolnych.