Technika
Pałeczki mają dwie długości – krótsze mają około 25 cm i służą do wkładania jedzenia z miseczki lub talerza do ust.
Dolną pałeczkę trzyma się w zgięciu palca serdecznego i kciuka, przytrzymujemy ją palcem serdecznym i środkowym. Górna jest ruchoma, trzymamy ją równolegle kciukiem i palcem wskazującym, którym sterujemy ruchami pałeczki chwytając nią jedzenie. Wymaga to treningu.
Dłuższe, bo mające ok. 35 cm służą do przygotowywania jedzenia, roztrzepywania jajek, mieszania sosów.
Zobacz także: Tofu w wersji pieczonej
Tradycja jedzenia pałeczkami
Tradycja jedzenia pałeczkami sięga podobno dynastii Xia (2100-1600 lat p.n.e), ale nie zachowały się do naszych czasów żadne zapiski z tej epoki. W Chińskich dokumentach pierwsze ślady używania pałeczek pochodzą z epoki Zachodniej dynastii Zhou (1100 – 771 pne).
Co ciekawe w Chinach odnaleziono także widelec sprzed 4 tysięcy lat. Jednak jedzenie widelcem nie przyjęło się, uważano je za mniej cywilizowane i mniej wszechstronne.
Z Chin zwyczaj jedzenia pałeczkami przeniósł się do Japonii, Korei, Wietnamu, Tailandii i wielu innych krajów azjatyckich.
W dawnych czasach pałeczki służące do jedzenia inkrustowano drogimi kamieniami: apisem i agatem. Wyrabiano je z kości słoniowej, metalu, złota lub srebra. Obecnie produkuje się je masowo z bambusa, drewna lub plastiku.
Pałeczkowa etykieta
Nie należy wbijać pałeczek w ryż na sztorc. Jest to gest oznaczający ofiarowanie potrawy zmarłym przodkom. Nie nabijamy jedzenia na pałeczkę! Sięganie po kęs grubszą stroną pałeczek będzie uznane za nietakt. Dzieląc się jedzeniem możemy położyć komuś na miseczkę kęs potrawy – oznacza to respekt dla osoby starszej, ale nie należy przekazywać go pałeczkami do drugiej pary pałeczek. Niedopuszczalne jest stukanie pałeczkami w brzeg miseczki dla zwrócenia uwagi. Odkładamy pałeczki na specjalny stojaczek obok miseczki, nie zostawiamy pałeczek w miseczce.
Pod żadnym pozorem nie należy bawić się pałeczkami, dłubać nimi w jedzeniu, wskazywać na kogoś za ich pomocą.
Zobacz także: Techniki smażenia Chao
Można natomiast przystawić miseczkę blisko twarzy i zagarniać ryż pałeczkami wprost do ust.