Jaka jest kuchnia na Wybrzeżu Kości Słoniowej?

Smażony karp.
Kuchnia na Wybrzeżu Kości Słoniowej ma w sobie dużo z kuchni afrykańskiej i sporo wpływów europejskich. Przypadnie do gustu miłośnikom ryb i drobiu, a także tym, którzy lubią warzywa.
/ 11.01.2011 13:56
Smażony karp.

Francuskie korzenie

Wybrzeże Kości Słoniowej to państwo położone w zachodniej części Afryki, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z pięcioma państwami. W piętnastym wieku przybyli tu Portugalczycy, a od siedemnastego wybrzeżem władali Francuzi. Pozostawali tu aż do połowy wieku minionego, zresztą do dziś kraj ma wiele kontaktów z Francją. Widoczne to jest również w kuchni, gdzie silnie zakorzenione są niektóre potrawy i dodatki znane nam raczej ze stołów europejskich. W miejscowym menu są więc ślimaki, zupy rybne i sosy musztardowe. Nie brak świeżych ziół i rozmaitych przypraw.

Zobacz także: Jak jedzą Malgasze?

Afrykańska tradycja

Mimo portugalskich i francuskich gości, którzy pozostawili ślady swej obecności, kuchnia Wybrzeża Kości Słoniowej jest przede wszystkim kuchnia afrykańską, nie brak w niej więc lokalnych specjałów. Do najważniejszych należy maniok, spożywany w wielu różnych formach. Najpopularniejszym produktem stworzonym z manioku jest attieke, czyli kaszka przypominająca kuskus. Pojawia się ona jako sycący element dań obiadowych, w tej części Afryki nawet częściej niż niezwykle popularny na kontynencie ryż. Miejscową tradycją są też smażone banany, zwane alloco. Bliskość wybrzeża sprawia, że mnóstwo tu ryb i owoców morza, a swobodnie biegający drób stanowi apetyczny i bardzo częsty element rozmaitych dań duszonych lub pieczonych. Kuchnia tego kraju nie jest kuchnią nader wyrafinowaną, ale nie brak w niej dobrych smaków, właściwych proporcji i miłych niespodzianek. 

Zobacz także: Z czego słynie kuchnia Tunezji?

Redakcja poleca

REKLAMA