Zatem papryka i pomidory to podstawowe składniki kuchni tunezyjskiej. A co jeszcze? Kaszka kuskus, bagietki, krewetki, przyprawy, ryby, ciasta i owoce.
Kaszka kuskus
Ta drobna kaszka, której przygotowanie jest niemalże błyskawiczne ma swoich amatorów w całej Tunezji. Można ją spożywać z wieloma dodatkami: warzywami, mięsem, rybą, a także na słodko. Niezbędnym elementem ułatwiającym jedzenie potraw z kuskus jest łyżka. W kuchni tunezyjskiej obok łyżki najczęściej używa się nie widelca, czy noża, a kawałka bagietki, czy innego pieczywa.
Jest to niezwykle wygodny i praktyczny sposób jedzenie potraw - można zaoszczędzić na zmywaniu sztućców po posiłku, a żaden kęs potrawy się nie marnuje - wszystko zostaje zjedzone z talerza do ostatka łącznie ze "sztućcami".
Bagietka jest oczywiście elementem kuchni francuskiej, który zadomowił się w Tunezji. Zamiast niej można oczywiście użyć innego pieczywa.
Krewetki i ryby
Jak to często ma miejsce w krajach nadmorskich owoce morza i ryby stanowią dość znaczną część spożywanych produktów. Niestety nie są one zbyt tanie. A Ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić jadają smażone i grillowane krewetki oraz ryby, których mięso aromatyzuje się czosnkiem, papryczkami chilii, szafranem.
Przyprawy
W kuchni tunezyjskiej używa się wielu egzotycznych przypraw, które poza swoją egzotyką mogą zaskakiwać ceną, gdyż należą do najdroższych przypraw świata. Wśród mnich można znaleźć szafran, kardamon, imbir, kminek.
Każda z nich nadaje niepowtarzalny aromat potrawom, nawet prostym i niezbyt skomplikowanym.
Słodkości
Tunezyjskie ciasta czerpią swą słodycz z egzotycznych owoców, które również same w sobie stanowią deser.
Czytaj także: Tunezyjskie słodkości