Kiedy w Polsce robimy kanapki, to sięgamy po pieczywo – ciemne lub pszenne, białe, masło i różnego rodzaju dodatki. W Japonii rolę pieczywa zastępuje ryż. Taką ryżową kanapką Japończycy zaspokajają głód w czasie pracy, zajadają się nimi na drugie śniadanie i w przerwie między posiłkami.
Co będzie potrzebne
Podstawą onigiri jest ugotowany ryż, z którego należy uformować kulki. Można też spotkać omusubi w kształcie trójkątów – znaczy to, że przekąska jest w dużej mierze dziełem maszyny. Chcą jednak zrobić onigiri – ryżową kulkę będziesz potrzebował, poza ryżem, dodatków, a co do ich wyboru masz pełną swobodę. Możesz wybrać surową lub wędzoną rybę, kawior, gotowane lub smażone mięso drobiowe, marynowane umeboshi – śliwki, lub kim – chi – koreańską kiszoną z chili kapustę pekińską. Będzie też potrzebne nori – spełni rolę papieru śniadaniowego i pozwoli tak chwycić kulkę, by nie pobrudzić rąk ani ryżu.
Pamiętaj, by gotując ryż do onigiri lekko go osolić, zamiast dodawać ocet, jak to ma miejsce w przypadku gotowania ryżu do sushi.
Czym nadziać
Onigiri może pozostać w formie najprostszej – ryżowej kulki, jednak możesz ten smak urozmaicić różnymi farszami. Śliwki umeboshi są trudnym do zdobycia składnikiem, podobnie jak kawior, który choć osiągalny – jest dość drogi. Możesz jednak samodzielnie wykonać niektóre rodzaje nadzienia.
Polecamy: Japońskie style gotowania
Tsukudami – gotuj na małym ogniu wodorosty kombu, a kiedy zmiękną dodaj do nich sake lub marin, ocet ryżowy, cukier i białe nasiona sezamu.
Kiedy płyn odparuje – nadzienie będzie gotowe.
Nosawana – pociętą w słupki rzepę umieść w zalewie z sosu sojowego, octu ryżowego, marin i cukru.
Całość wlej do worka foliowego i po wypuszczeniu powietrza szczelnie go zawiąż – tak pozostaw na 24 godziny w chłodnym miejscu.
Kim - chi po polsku – ta wersja jest dość łatwa do zrobienia wystarczy wymieszać kiszoną kapustę, chili i posiekane ząbki czosnku.
Czytaj także: Czy w Japonii jedzą tylko ryż?