Dlaczego ten podział jest ważny
By przygotować dla znajomych czy rodziny kolację w stylu japońskim trzeba znać wszystkie grupy, do których zaliczane są dania. Jest to bardzo ważne z uwagi na fakt, że podczas jednego posiłku mogą być podawane różne potrawy pod warunkiem, że nie należą do jednej grupy. Grupy nie mają nic wspólnego z pochodzeniem potrawy, sygnalizują jedynie w jaki sposób została ona przyrządzona.
Namasumono
Surowe paski ryby - sashimi to danie reprezentujące tę grupę. Należą tu dania bazujące na surowym mięsie lub rybach.
Nikomono
Obejmuje ona kilka kategorii, jednak wszystkie łączy przygotowywanie potraw we wrzącej wodzie, czyli gotowanie.
Grillowanie
W końcu coś co brzmi znajomo, jednak japońskie grillowanie nie ma nic wspólnego z polskim grillowaniem w okresie wiosenno - letnim. Grillowanie potraw nie jest sezonową zachcianką lecz jedną z form przygotowywania dań.
Grillowanie stanowi alternatywę dla mało popularnych w Japonii pieców i piekarników.
Agemono
Brzmi orientalnie, ale przypomina zanurzanie frytek w naczyniu z dużą ilością oleju. Potrawy należące do tej grupy wrzuca się na chwilę do wysokiego naczynia z silnie rozgrzanym olejem, po czym wyjmuje się je pałeczkami.
Polecamy: Jak przyrządzić chińską zupę
Można też stosować specjalne tacki, na których układa się kawałki ryb czy mięsa, po czym tackę zanurza się na moment w oleju.
Tsunemono
To orientalna nazwa kiszonek, które pozwalają przetrwać okres zimy i cieszyć się smakiem marynowanych lub kiszonych warzyw. Ryby i mięso rzadko są poddawane procesowi kiszenia.
Sunomono
Do tej grupy należą japońskie sałatki marynowane nawet kilka godzin w specjalnym sosie.
Gohanmono
Ogólna nazwa potraw bazujących na ryżu.
Czytaj także: Jak smażą Japończycy?
Nerimono
To pasty wykonane z ugotowanych a następnie rozdrobnionych składników.