O klasyfikacji chińskiego dania decyduje dominujący składnik. Mamy zatem do czynienia z daniami mięsnymi, warzywnymi, z ryżu, makaronu. Dodatki, sosy, dania mięsne i warzywne łączą się w jedno danie chińskie tworząc niepowtarzalną kompozycję smaków i aromatów. Należy jednak pamiętać, że kuchnia chińska to głównie potrawy z ryżu i warzyw – mięso, drób i ryby to tylko uzupełnienie.
Jak serwowany jest obiad
Tradycyjny chiński obiad to podane jednocześnie różne potrawy. Każda z nich podana jest na osobnej miseczce, z której każdy z biesiadników nakłada sobie żądaną porcję. Jedynym daniem, które każdy otrzymuje indywidualnie jest zupa. Często jest ona jedynym napojem podawanym w czasie obiadu. Na tradycyjną herbatę przyjdzie czas po posiłku.
Łączeni smaków
Chińczycy w bardzo przemyślany sposób łączą serwowane dania. Przestrzegają bowiem kilku zasad. Różnorodność mięsa – jeden posiłek nie może zawierać dwóch dań z tego samego gatunku mięsa, np. wołowiny czy drobiu. Stosuje się różnorodność smaków – każde danie musi akcentować inny smak: ostry, łagodny, słodki, kwaśny. Należy również zadbać o zróżnicowaną strukturę: podczas jednego posiłku nie powinny spotkać się dwa dania chrupkie, twarde czy miękkie.
Tak zbalansowany posiłek ma swoje uzasadnienie w filozofii – pozostawanie w dobrym zdrowie zapewnia różnorodność jedzenia, ponieważ każdy rodzaj spożywanych potraw wpływa na pracę poszczególnych organów wewnętrznych.
Polecamy: Chińskie regiony kulinarne
Przykładowe menu
Jeśli chiński obiad zamierzacie zjeść w gronie rodzinnym lub najbliższych przyjaciół polecam podanie zupy, jednego dania warzywnego, dwóch dań mięsnych i ryżu, na koniec warto podać deser. Dania kuchni chińskiej powinno się jeść pałeczkami, można sobie nimi pomagać również przy jedzeniu większych kawałków znajdujących się w zupie. Samą zupę zaś można pić bezpośrednio z miseczki.
Czytaj także: Dieta 5 przemian
Możesz podać, np. zupę pomidorową lub ostro – kwaśną, dania mięsne: ryba i wołowina lub wieprzowina i kurczak, danie warzywne: fasolka lub brokuły, ryż, a na deser: banany lub jabłka przygotowane zgodnie z chińskimi przepisami.