Ta forma obróbki cieplnej nie tylko mięs, ale również warzyw i owoców cieszy się w kraju Kwitnącej Wiśni szczególnym uznaniem z uwagi na swój długi rodowód - ponoć to jedna z najstarszych form przygotowywania jedzenia, jak również ze względu na walory zdrowotne grillowanych potraw.
Grillowanie niemalże zastępuje Japończykom pieczenie w piekarnikach i piecach. Można wyróżnić następujące rodzaje dań grillowanych:
Teppanyaka
Teppan to duża płyta grzewcza, która zastępuje stół. To na niej, na oczach klientów kucharze przygotowują zamówione dania. Ten sposób przyrządzania dań można spotkać jedynie w restauracjach. I to tych, w których kucharze wykazują dużą zręczność podczas przygotowywania dań.
Yakimono
To z kolei domowy sposób grillowania. Dziś w celu przygotowania potrawy w tym stylu wykorzystuje się grille elektryczne i gazowe, jednak dawniej radzono sobie inaczej. Ryby, owoce morza, grzyby, mięso, czy warzywa były grillowane na ruszcie lub bambusowych patyczkach. Zawieszano na nich potrawę, którą ogrzać miał żarzący się w garnku poniżej węgiel drzewny.
Oprócz smażenia na grillu, popularna jest w Japonii technika agemono, czyli krótkie smażenie w głębokim tłuszczu.
Również ma ona kilka odmian:
Karaage
Ten styl nakazuje najpierw panierować kawałki mięsa w mące, a następnie smażyć na głębokim oleju.
Polecamy:Japońskie zupy
Karomono/karomoage
Krótko mówiąc - smażenie w cieście. Ciasto powinno mieć konsystencję pośrednia między ciastem lanym, a naleśnikowym, zanurzone w nim kawałki ryb czy mięs, po wrzuceniu na gorący olej otaczają się pulchną osłonką z ciasta.
Polecam tę technikę również do smażenia krewetek.
Suage
Ten sposób jest zbliżony do pierwszego - karaage, jednak w tym przypadku mięsa nie są panierowane, tylko chwilę przytrzymywane w gorącym oleju.
Czytaj także: Czy w Japonii jedzą tylko ryż?