Yakitori to drobiowe szaszłyki. Na bambusowe szpadki nadziewa się pulpety drobiowe, kawałki mięsa lub podroby – szczególnie wątróbki. Do tych szaszłyków niekiedy dodaje się cebulę, grzyby shitake, a w warunkach polskich również pieczarki. Tak przygotowane szaszłyki piecze się nad rozżarzonymi kawałkami węgla drzewnego. Cały proces pieczenia jest krótki trwa nie dłużej niż 2 – 3 minuty. Głównymi przyprawami stosowanymi do szaszłyków są: sól, sok z cytryny, sake albo marin, marynata tare oraz przyprawa siedmiu smaków.
Odmiany yakitori
Każda odmiana szaszłyków ma oczywiście swoją nazwę, w zależności os użytych składników.
Szaszłyki z pulpetów z mielonego mięsa drobiowego – stukane.
Z wątróbki drobiowej – reba.
Z mięsa drobiowego, pora i łodyg czosnku azjatyckiego – negima.
Ze skrzydełek kurczaka – tebasaki.
Z kurzych serc – kokoro, albo hatsu.
Z kurzych żołądków – zuri, sunagino.
Z kurzej skóry, którą się piecze aż nabierze chrupkości nazywa się torikawa.
Z szyjek drobiowych – negina.
Z flaczków drobiowych – shiro.
Z ozorków wołowych – gyutan.
Z serka tofu – atsuage tofu.
Jak każda inna potrawa, również yakitori jest serwowane w określonych okolicznościach – najczęściej jest przekąską popijaną piwem.
Sos teriyaki
Sos ten bywa często dodawany do japońskich szaszłyków drobiowych. Dlatego warto wiedzieć, jak należy go przyrządzić. Sos, a raczej marynata jest używana w Japonii, by nadać potrawie połysk. Cel ten osiąga się dzięki uzyskaniu cukrowej glazury na potrawie.
Polecamy: Skąd zdobyć składniki kuchni japońskiej?
Sos ten możesz kupić lub przygotować samodzielnie. Wówczas musisz zmieszać ze sobą: sos sojowy ciemny, marin, sake, cukier lub miód – całość gotuj, aż zgęstnieje.
Czytaj także: Jak przyrządzić posiłek w stylu japońskim?